fbpx

LAMPY STOJĄCE – DEKORACYJNY ELEMENT SALONU

Czy wiesz, co sprawia, że salon wydaje się jeszcze bardziej przytulny? To rozproszone światło. Kilka źródeł ciepłego, miękkiego światła wprowadza we wnętrzu klimat harmonii i wyciszenia. Dlatego już na etapie projektowania należy pomyśleć o tym, by odpowiednio rozmieścić lampy. Podpowiadamy, jak wykorzystać lampy stojące jako dekoracyjny element salonu.

Światło determinuje nastrój. Zimne, halogenowe lampy zniekształcają postrzeganie przestrzeni i negatywnie wpływają na nasze samopoczucie. Natomiast ciepłe, słoneczne światło sprzyja regeneracji. Równie ważna co jakość światła, jest ilość jego źródeł. Nie bez powodu klimatyczne wnętrza kawiarni czy restauracji są wypełnione lampami. To dzięki nim czujemy się bezpiecznie i komfortowo. Lampy stojące pozwolą Ci zbudować pozytywną aurę.

LAMPY STOJĄCE DO SALONU – GDZIE JE POSTAWIĆ?

Jak ustawiać lampy podłogowe w salonie? Ważne, aby stały się uzupełnieniem oświetlenia sufitowego. Źródła światła powinny znaleźć się przede wszystkim w pobliżu miejsc, w których często spędzamy czas wieczorem. Dobrze ustawić je w pobliżu fotela czy kanapy, gdzie poddajemy się lekturze. Lampa stojąca to także dobry sposób na uzyskanie bocznego światła korzystnego przy oglądaniu telewizji. Przy wybieraniu lampy stojącej zwróć uwagę nie tylko na design. Zastanów się nad tym, jak kierunek, w którym pada światło, wpłynie na aranżację. Na rynku dostępne są lampy rzucające światło w górę lub w dół. Można dostać także modele wyposażone w kilka reflektorów doświetlających określone punkty.

LAMPA STOJĄCA DO SALONU – PIĘKNA OZDOBA WNĘTRZA

Lampy stojące podłogowe pełnią nie tylko praktyczną funkcję. Są również ważnym elementem dekoracyjnym. Wybierz je tak, by dopełniły aranżację. Jak to zrobić? Możliwości jest kilka. Najprostszą z nich będzie dopasowanie estetyki lampy podłogowej do żyrandola lub kinkietów. Możesz też pokusić się o bardziej efektowny pomysł i sprawić, by lampa kontrastowała z wystrojem. Projektanci często przełamują monotonię aranżacji przy pomocy ciekawego dodatku.

ILE LAMP STOJĄCYCH POWINNO ZNALEŹĆ SIĘ W SALONIE?

O tym, jak jasno jest w pomieszczeniu, decyduje nie tylko jasność źródła światła, ale także ilość punktów oświetleniowych. Przyjmuje się, że dla optymalnego oświetlenia powierzchni na 6 m2 powinno przypadać oświetlenie o mocy od 60 wat (nastrojowe wnętrze) do 150 wat (bardzo jasne pomieszczenie). Czym się kierować przy doborze jasności? Przede wszystkim pomyśl o tym, co najczęściej robisz w salonie. Jeśli spędzasz czas, oglądając telewizję lub leniuchując, rozproszone światło pozwoli Ci się zrelaksować. Natomiast jeśli często układasz puzzle, zajmujesz się modelarstwem czy grasz w gry planszowe, powinieneś pomyśleć o mocniejszym oświetleniu.