fbpx

Podłoga w kuchni

Czy drewniana podłoga w kuchni to dobry pomysł? Wiele osób zastanawia się, czy naturalne drewno sprawdzi się we wnętrzu, w którym jest dużo pary, wilgoci i zabrudzeń. Rozwiewamy te obawy. Deska w kuchni nie tylko pięknie wygląda, ale również jest praktyczna.

WNĘTRZE Z DUSZĄ

 Kuchnia to miejsce, które jest sercem domu. To właśnie tu codziennie spotyka się całą rodzina, by znaleźć kilka chwil na rozmowę podczas wspólnego jedzenia posiłków. Często to jedyna okazja do tego, by pobyć trochę razem. Właśnie dlatego wystrój kuchni jest bardzo ważny. Dobrze, aby pomieszczenie było nie tylko praktyczne, ale i stylowe. Z tego powodu coraz częściej podłoga w kuchni jest wykładana naturalnym drewnem, które jest dobrą alternatywą dla płytek. Jest ono bardzo uniwersalne i sprawdza się zarówno w klasycznych, jak i w nowoczesnych stylach aranżacyjnych. Drewniana podłoga w kuchni prezentuje się bardzo efektownie, przyjemnie pachnie i jest miła w dotyku. Można po niej choćby z przyjemnością stąpać na bosaka w czasie przygotowywania leniwej, porannej weekendowej kawy.

IMPREGNACJA DREWNIANEJ PODŁOGI W KUCHNI

 Czy podłoga drewniana w kuchni jest odporna na wpływ wilgoci? Tak, pod warunkiem, że zostanie odpowiednio zaimpregnowana. Naturalną deskę podłogową można zakonserwować tak, by zmniejszyć napięcie powierzchniowe na licu paneli. Dzięki temu nie będą się one niszczyć pod wpływem pary, a wylana na nie woda zachowa się jak rtęć i będzie można ją łatwo zebrać. Dla jak najlepszej ochrony desek w kuchni, podłogę należy pielęgnować zgodnie ze wskazaniami producenta (preparat konserwujący w pomieszczeniach mieszkalnych nakłada się raz na kilka miesięcy). Co ważne, najlepsze panele drewniane do kuchni, to te wykonane z twardych gatunków drewna, np. jesionu. Warto przy tym zaznaczyć, że deski w kuchni powinny być przede wszystkim odkurzane. Trudniejsze zabrudzenia można usunąć z nich wilgotną ściereczką z dodatkiem odpowiedniego środka pielęgnacyjnego, dostosowanego do rodzaju podłogi.

JAK UKŁADAĆ DESKI PODŁOGOWE W KUCHNI?

Drewniana podłoga w kuchni wpływa na kształt pomieszczenia. To jak będziemy postrzegać wnętrze, zależy od kierunku ułożenia desek. Najlepiej, aby dłuższa krawędź deski została ułożona równolegle do okna. Jeśli jest ich kilka w pomieszczeniu, należy ułożyć deski wzdłuż kierunku padania promieni słonecznych. W przypadku układania deski w kuchni, w której jedna ze ścian jest dłuższa niż 8 m, panele drewniane powinny zostać ułożone wzdłuż dłuższego boku pomieszczenia.