fbpx

ŚCIANA NAD BLATEM W KUCHNI

Ściana w kuchni nad blatem jest szczególna. Musi być funkcjonalna i efektowna – to ona stanowi ozdobę pomieszczenia zarówno w osobnej kuchni, jak i w salonie z kuchnią. Dobrze, aby zaaranżować ją w zgodzie z designem wnętrza. Jak to zrobić? Radzimy, o czym pamiętać wybierając płytki i podpowiadamy, czym zastąpić ceramikę.

DREWNO NA ŚCIANĘ NAD BLATEM W KUCHNI

Drewniane panele w kuchni to dobry sposób na urządzenie wnętrza w stylu klasycznym lub nowoczesnym. Drewno będzie pięknie współgrało z blatem i wprowadzi do wnętrza więcej natury. Kolor ściany może zlewać się z blatem, tworząc dużą, efektownie załamaną płaszczyznę. Dobrym pomysłem będzie też wybranie takich samych desek jak te, które pokrywają podłogę.

ŚCIANA NAD BLATEM ROBOCZYM W KUCHNI – JAK DOBRAĆ KOLOR PŁYTEK?

Płytki to najpopularniejszy wybór osób, które remontują kuchnię. Są stosunkowo niedrogie, a do tego łatwe do utrzymania w czystości. Pierwszym pytaniem, na jakie trzeba odpowiedzieć aranżując ścianę nad blatem w kuchni jest to, jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeśli wnęka ma wydawać się mniejsza, np. w salonie z kuchnią, warto zaaranżować ją w ciemnej, jednolitej kolorystyce. Jeśli natomiast chcemy wyeksponować fragment nad blatem, dobrze wypełnić go efektownymi płytkami z dekorem. Ich kolor powinien korespondować z innym elementem wystroju, np. nawiązywać do podłogi i kontrastować z blatem. Pamiętaj też o tym, by do płytek dobrać odpowiednią grubość fug.

CZYM ZASTĄPIĆ CERAMIKĘ NA ŚCIANIE NAD BLATEM W KUCHNI?

Nie lubisz klasycznych rozwiązań? Nowoczesne aranżacje wnętrz pełne są pomysłów na to, jak nietuzinkowo zaaranżować ścianę nad blatem w kuchni. Jednym z najpopularniejszych pomysłów jest tafla szkła, która prezentuje się bardzo efektownie. Innym rozwiązaniem będzie pokrycie powierzchni szklaną tapetą lub zmywalną farbą. W bardzo klasycznych lub nowoczesnych projektach dobrze sprawdzają się też płyty z ciętego marmuru, granitu oraz beton strukturalny. Jeśli ściana nad blatem w kuchni ma być dodatkowo jeszcze bardziej funkcjonalna, pokryj ją metalową płytą albo farbą tablicową, do której przyczepisz ważne informacje za pomocą magnesów.