fbpx

FOTEL USZAK – WYGODNY MEBEL DO PRACY I ODPOCZYNKU

Fotel uszak cieszy się ogromną popularnością. Nic dziwnego – kultowy mebel przyciąga wzrok ciekawą formą, a do tego jest naprawdę wygodny. Nie ma nic przyjemniejszego niż zapadniecie się w wygodnym fotelu, oparcie nóg na podnóżku i przeczytanie ulubionej książki. Fotel uszak to bez wątpienia także efektowna ozdoba pomieszczenia. Kolor oraz rodzaj obicia przyciągają wzrok, wprowadzając do wnętrza przyjemny, stylowy klimat.

FOTEL USZAK – KRÓTKA HISTORIA JEDNEGO Z NAJPOPULARNIEJSZYCH MEBLI NA ŚWIECIE

Nie jest jasne, kiedy powstał popularny uszak. Fotel może wywodzić się z siedemnastowiecznej Anglii, gdzie stał przed kominkiem. Zdaniem zwolenników tej teorii, charakterystyczne uszy miały chronić domowników przed dokuczliwym przeciągiem. Według innych domysłów rodowód fotela uszaka sięga Francji za panowania Ludwika XIV i był meblem zaprojektowanym z myślą o komforcie notabli. Natomiast swój charakterystyczny wygląd ma zawdzięczać podobieństwu do królewskiego tronu. W kolejnych wiekach mebel zyskiwał na popularności i trafiał do kolejnych krajów. Stał się choćby obowiązkowym elementem wyposażenia wiktoriańskich wnętrz. Jego design ewoluował na przestrzeni wieków – z czasem projektanci zaczęli rezygnować z dużych uszu na rzecz wygody.

GDZIE POSTAWIĆ USZAK? FOTEL SPRAWDZI SIĘ W WIELU POMIESZCZENIACH

Fotel uszak kojarzy się z komfortem. Najczęściej swoje miejsce znajduje w salonie lub sypialni. Świetnie sprawdzi się w kąciku do czytania tuż przy lampce, dającej kierunkowe światło. Dobrym miejscem na fotel uszak będzie również salon, gdzie mebel stanie się elementem zestawu wypoczynkowego. Warto zaznaczyć, że klasyczne uszaki są dość duże i najlepiej wyglądają w przestronnych wnętrzach. Wygodny uszak to również dobre miejsce do pracy. Warto postawić go w gabinecie po to, by zapaść się w nim i studiować ważne papiery. Niektórzy dostawiają go również do biurka.

FOTEK USZAK W WIELU ODSŁONACH – OD KLASYKI PO NOWOCZESNOŚĆ

Planując aranżację wato pamiętać o tym, że fotel uszak występuje w różnych odsłonach, które wpływają na charakter aranżacji. Ciężki fotel to idealny wybór do klasycznego salonu. Natomiast fotel na wysokich, lekkich nóżkach będzie dobrze pasował do nowoczesnego wnętrza. Ważnym elementem uszaka jest obicie. Jego kolor i faktura zmieniają wygląd mebla. Obecnie do najczęściej wybieranych modeli należą fotel uszak zielony – wpisujący się w trend wprowadzania do wnętrz naturalnych kolorów, energetyczny fotel uszak żółty, oraz stonowany fotel uszak szary, który wtapia się w aranżację.