fbpx

Barlinek wśród najbardziej wartościowych firm w Polsce według magazynu Forbes!

Magazyn „Forbes” po raz szósty ogłosił listę największych polskich firm z sektora prywatnego w Polsce w 2021 roku. Wśród 100 najlepiej ocenianych pod względem wartości rynkowej rodzimych firm Barlinek znalazł się na 36. miejscu.

Od 2016 co roku opiniotwórczy magazyn „Forbes” ogłasza ranking 100 Największych Polskich Firm Prywatnych. Przygotowywany on jest we współpracy z Haitong Bankiem, a oparty o wskaźnik Enterprise Value, „EV”. Przedsiębiorstwa pozycjonowane są więc według szacowanej wartości rynkowej. W zestawieniu brane są pod uwagę firmy z przewagą polskiego kapitału (większościowe udziały należą do polskiego przedsiębiorcy lub grupy takich osób działających wspólnie) oraz takie, w których przedsiębiorca ma mniejszościowe udziały, ale jest twórcą spółki, aktywnie nią zarządza lub kontroluje z poziomu rady nadzorczej, a żaden zagraniczny inwestor nie kontroluje więcej niż 50 proc. udziałów. Podawany jest także procentowy wskaźnik wzrostu wartości firmy w stosunku do poprzedniego rok.

 

W 2021 pierwszy raz w historii zestawienia wszystkie znajdujące się w nim firmy są warte ponad 1 mld złotych. Biorąc pod uwagę trwającą pandemię, okresowe lockdowny oraz globalny kryzys gospodarczy, dane te są tym bardziej imponujące.

Po raz szósty publikujemy Ranking Największych Polskich Firm Prywatnych i po raz szósty jest on rekordowy. Od wybuchu pandemii biznesy stworzone przez najlepszych polskich przedsiębiorców urosły o 133 mld złotych. Co więcej, nigdy jeszcze nie rozwijały się w tak szalonym tempie – czytamy w publikacji rankingu na łamach magazynu „Forbes”.

Wśród 100 Największych Polskich Firm Prywatnych wg „Forbes” po raz kolejny znalazła się firma Barlinek, której właścicielem jest najbogatszy Polak, Michał Sołowow. W zestawieniu zajęła ona wysokie 36. miejsce, co uplasowało przedsiębiorstwo o osiem oczek wyżej, niż w ubiegłym roku, kiedy to Barlinek był na 43. miejscu. Firma też odnotowała imponujący wzrost wartości w stosunku do ubiegłego roku, bo aż o 43% i szacowana jest na 2 575 milionów zł.

– Jesteśmy niezwykle dumni, że po raz kolejny znaleźliśmy się w rankingu 100 Największych Polskich Firm Prywatnych magazynu „Forbes”, zwłaszcza że ostatni rok nie był rokiem łatwym dla biznesu. Tym bardziej cieszy nas wysoka pozycja Barlinka ocenianego nie tylko na tle konkurencji, ale wszystkich firm z rodzimym kapitałem funkcjonujących na polskim rynku. 43% wzrost wartości przedsiębiorstwa w ciągu roku potwierdza, iż zmierzamy w dobrym kierunku, a nasz model biznesowy i operacyjny po prostu się sprawdza – mówi Bartłomiej Borowiec, Członek Zarządu oraz Dyrektor Sprzedaży w firmie Barlinek.