fbpx

STYL NOWOCZESNY. DLA TYCH, KTÓRZY KOCHAJĄ MODERNIZM.

Cechami wyróżniającymi stylu nowoczesnego są funkcjonalność, prostota i minimalizm. Co ważne, wbrew powszechnej opinii, estetyka ta to nie to samo co styl współczesny, w którym wykorzystywane są bieżące trendy. Aranżacje w nowoczesnym stylu nawiązują do wystrojów wnętrz z pierwszej połowy XX w.

styl nowoczesny we wnetrzu

„Form follow function” (ang. „forma podąża za funkcją”) – ta maksyma cenionego, amerykańskiego architekta Louisa Sullivana jest kwintesencją stylu nowoczesnego. Estetyka ta odrzuca zdobienia i efektowne ornamenty, na piedestale stawiając funkcjonalność. W aranżacjach widoczna jest także modernistyczna fascynacja techniką.

styl nowoczesny

Kolorami dominującymi w pomieszczeniach w stylu nowoczesnym powinny być biel i czerń, a także beże, szarości i brązy. W wystroju można także wykorzystać mocne akcenty w jednej z barw podstawowych. Materiałami najczęściej stosowanymi w modernistycznych wnętrzach są szkło, stal, chrom, drewno, beton. W aranżacji musi być widoczne zamiłowanie do geometrii, umiaru i porządku.

nowoczesny styl

Wnętrza w nowoczesnym stylu są jasne i przestronne. Często salon płynnie przechodzi w kuchnię, jadalnię czy sypialnię – podział pomiędzy kolejnymi pomieszczeniami można wyodrębnić poprzez zastosowanie odmiennej kolorystyki. Ściany we wnętrzach zazwyczaj pomalowane są w wyrazistych barwach lub bieli, która jeszcze bardziej optycznie powiększy przestrzeń. Drewno w dużej dawce zazwyczaj budzi rustykalne skojarzenia, zastosowane jednak na podłodze w połączeniu np. z posadzką pokrytą żywicą epoksydową, doda całości klimatu. Będzie bazą, która ociepli pomieszczenie wizualnie, jednak nie przytłoczy go formą. Dzięki szerokiej gamie naturalnych bejc, drewno może mieć różne odsłony od szarości, po beże. Kolorystyka to jedno, ważne natomiast są funkcje użytkowe – nie przyciąga kurzu, co na większej przestrzeni może być szczególnie zauważalne.

styl nowoczesny we wnetrzu

Okna powinny być bardzo duże, czasem rolety,a czasem wystarczy naturalny obraz miasta tworzący tym samym żywy obraz.

styl nowoczesny we wnętrzu

Meble w stylu nowoczesnym to te o prostych geometrycznych kształtach. Ich minimalistyczne bryły nie posiadają zdobień, natomiast zachwycają formą, kolorem oraz zestawieniem użytych do ich produkcji materiałów. W aranżacji znajdzie się także miejsce na designerskie, modernistyczne sprzęty wprost od projektantów.

styl nowoczesny we wnętrzu

We wnętrzach w stylu nowoczesnym panuje minimalizm. Nie oznacza to, że nie można pozwolić sobie na umieszczenie w nich kilku barwnych dodatków, które urozmaicą przestrzeń. Dobrym pomysłem będzie ułożenie na sofie kilku kolorowych poduszek czy zawieszenie na ścianie reprodukcji modernistycznego obrazu lub instalacji. Warto także pomyśleć o wprowadzeniu do wystroju szklanych przepierzeń i luksferów.