fbpx

WYBÓR LISTEW PRZYPODŁOGOWYCH, A STYL MIESZKANIA

Listwa przypodłogowa to niezwykle istotny element aranżacji. Doskonale tuszuje niezbyt estetyczną  szczelinę dylatacyjną pomiędzy ścianą, a podłogą oraz chroni dolną powierzchnię ścian przed zabrudzeniem i uszkodzeniami. Wydawać by się mogło, że to mało istotny element wykończenia, a jednak odgrywa ogromną rolę wzbogacając i dopełniając cały wystrój.

Przy wyborze listew przypodłogowych nie bez znaczenia jest styl, w jakim urządzono mieszkanie. Listwa przypodłogowa pomoże nam świetnie nadać ton całej aranżacji.

Zaleca się by do drewnianej podłogi wybierać także drewniane listwy przypodłogowe. Warto pamiętać, że przy ciemnej podłodze lepiej będą wyglądały listwy średniej wysokości, podczas gdy jasna podłoga pozwala na montaż wyższych listew, bez ryzyka przytłoczenia przez nie wnętrza.

Każdy styl rządzi się swoimi prawami. W przypadku popularnego w Polsce stylu skandynawskiego stawiamy przede wszystkim na prostotę. W klasycznym wydaniu styl skandynawski bazuje na naturalnych materiałach i kolorach. Najmocniejszym akcentem jest tu drewno – z niego wykonywane są zarówno meble, jak i podłogi. Podłogi są najczęściej z desek o naturalnej, jasnej barwie, ale często są dodatkowo bielone. Jasna kolorystyka optycznie powiększa pomieszczenie. We wnętrzach wykończonych w stylu skandynawskim najlepiej sprawdzą się listwy przypodłogowe drewniane pozbawione zdobień, tzw. frezów, żłobień, które w tym przypadku zakłócałyby harmonię. Dzięki nim zachowamy we wnętrzu wrażenie przestronności. Pokój przygotowany w minimalistycznej estetyce skandynawskiej dobrze dopełnią listwy podłogowe białe np. listwy przypodłogowe Barlinka z serii Elite (białe malowane).

Wśród zwolenników nowoczesnych rozwiązań aranżacyjnych bardzo popularny jest styl industrialny zwany też czase loftowym. Wywodzi się z czasów recesji w Stanach Zjednoczonych, kiedy to artyści zamieszkiwali duże przestrzenie fabryk czy magazynów więc dobór mebli bywał dość przypadkowy. Cechuje go zatem minimalizm, ostre i wyraziste formy oraz użycie takich materiałów wykończeniowych jak czerwona cegła na ścianie, szary beton na podłodze lub postarzane drewno i mnóstwo metalu (żeliwa, miedzi, stali) . Charakterystyczne dla tych aranżacji jest wykorzystanie  materiałów z odzysku, z targu staroci czy aukcji internetowych.

W stylu loftowym szczególną rolę odgrywają proste i nieskomplikowane listwy przypodłogowe, które nie będą dominować, a jedynie pięknie wyeksponują tło.

Najlepiej postawić na proste i raczej niskie profile np. P4P, P50,P6P lub listwę białą z serii Elite PW46, którą można dowolnie przemalować dopasowując np. do dominującej kolorystyki wnętrza.

Kolejnym stylem, który ceni sobie naturalne materiały, proste aranżacje jest styl rustykalny.  Myśląc o stylu rustykalnym wyobrażamy sobie przytulną atmosferę, kontakt z naturą a  także wiejskie inspiracje. Urządzanie wnętrza w stylu rustykalnym może być świetną zabawą, jeżeli lubimy poszukiwać staroci na pchlich targach i aukcjach internetowych. Elementami tego stylu są między innymi pochodzące z rozbiórki cegły oraz drewno o dobrze widocznych słojach. Ściany z takiej rozbiórkowej cegły dobrze jest wyeksponować, dlatego listwa przypodłogowa nie powinna być wysoka, Najlepiej postawić na proste i niskie profile (P4P, P50, P20), które przykryją szczelinę dylatacyjną, a przy tym pozostawiają surowe ściany w pełnej okazałości

Drewniane Listwy przypodłogowe firmy Barlinek świetnie odnajdują się również w stylu glamour i art deco.

Styl glamour powstał w opozycji do panującego w latach 30-tych minimalizmu, dlatego charakteryzuje go splendor przejawiający się luksusowymi zdobieniami, błyszczącymi materiałami oraz mocnymi barwami, takimi jak np. głęboki fiolet, złoto lub czerń. Mieszkanie w stylu glamour pełne jest kontrastów, łączenia starego z nowym, zestawianiu ze sobą rzeczy, które na pierwszy rzut oka do siebie nie pasują jak np. współczesnego designu z barokowymi meblami. Dzięki temu w glamourowych wnętrzach możemy pozwolić sobie na wysokie listwy/cokoły z frezami. W większości wnętrz sprawdzonym rozwiązaniem będą wyprofilowane barlineckie listwy przypodłogowe PW90 lub PW9H, które fantastycznie wpasują się w otoczenie pełne wyrazistych dekoracji, takich jak wzorzyste tapety, rozbudowane ramy luster czy luksusowe żyrandole. Można je pozostawić w oryginalnej bieli lub przemalować na bardziej wyrazisty kolor czy choćby na elegancką czerń.

Te same, wyfrezowane profile z serii Elite świetnie odnajdą się w stylu art Deco, który charakteryzują symetria, geometryczne formy oraz ekskluzywne zdobienia, na przykład meble z hebanu czy złote żyrandole i nogi krzeseł. Białe listwy są uniwersalne i świetnie rozjaśniają wnętrze, ale można pójść o krok dalej i przemalować listwy na czarno. Optycznie pomniejszy to pomieszczenie, ale fantastycznie skomponuje się z ze złotem obecnym we wnętrzu oraz z tapetami w ciemniejszych odcieniach.