NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE LISTEW PRZYPODŁOGOWYCH
Podłogę dobieramy starannie tak, by służyła nam przez lata. Zwracamy uwagę na jej wygląd, materiał, jakość wykonania. Nie przywiązujemy już tak dużej wagi do listew przypodłogowych, mimo że jest ona niezbędna w każdym mieszkaniu i domu, pełniąc duże znaczenie funkcjonalne. Chroni ścianę przed zabrudzeniami, maskuje przerwę dylatacyjną, a – odpowiednio dobrana – dopełnia charakter naszego wnętrza. Od jakości oraz wyglądu listew zależy czy cała podłoga będzie się pięknie prezentować.
Istnieją trzy podstawowe opcje dobru listew przypodłogowych:
1. Dobór listwy przypodłogowej do koloru podłogi
Dopasowując listwę przypodłogową kolorystycznie do podłogi, warto żeby oba produkty pochodziły od jednego producenta. Tylko w ten sposób uzyskujemy bowiem gwarancję idealnie dobranego odcienia i faktury. Jeśli decydujemy się na jasną podłogę lub w naturalnym odcieniu drewna, warto użyć listwy w tym samym kolorze. Wówczas listwy optycznie powiększą jej powierzchnię.
W przypadku ciemnej kolorystyki podłogi, warto postawić na niskie listwy przypodłogowe, by optycznie nie pomniejszać pokoju i uniknąć przytłaczającego efektu.
Podczas doboru listwy należy wziąć pod uwagę także późniejszą aranżację przestrzeni.
Na zdjęciu: Listwa przypodłogowa P50 Dąb
Na zdjęciu: Listwa przypodłogowa P6P Dąb Gentle
2. Dobór listwy do koloru ścian.
Jeśli jednak nie chcemy listwy w tym samym kolorze co podłoga, możemy dopasować ją do koloru ścian. Białe listwy przypodłogowe pasują do każdej podłogi, nadają każdemu wnętrzu elegancji i optycznie je powiększają. Białe ściany w połączeniu z białymi listwami to klasyczne, uniwersalne rozwiązanie a zestawione z ciemnym, mocnym kolorem wyglądają bardzo nowocześnie i odważnie. Jeśli natomiast lubimy intensywne barwy i mamy ścianę w kolorze np. butelkowej zieleni, a biała listwa nie do końca pasuje do naszej koncepcji, możemy wybrać listwę z możliwością przemalowania jej dokładnie pod kolor naszych ścian, „zatapiając” tym samym niejako listwę w ścianie. Do tej opcji świetnie pasują drewniane listwy przypodłogowe z serii Elite (białe malowane), które możemy przemalować na dowolny kolor.
Na zdjęciu: Listwa przypodłogowa PW95 Biała
Na zdjęciu: Listwa przypodłogowa PW70 Biała
Na zdjęciu: Listwa przypodłogowa PW7C Biała
3. Dobór listwy do koloru stolarki lub frontów kuchennych
To coraz bardziej popularne rozwiązanie, dzięki któremu uzyskujemy jednolite kolorystycznie powierzchnie pionowe oraz efekt harmonijnej struktury ścian.
Białe listwy przypodłogowe na pewno pasują do białych drzwi, ościeżnic i okien. Z kolei ciemne drzwi i futryny dobrze komponują się z ciemnymi listwami.
Warto pamiętać jednak, że każdy producent stolarki operuje nieco inną kolorystyką i nawet tak błahy kolor jak biel może występować w licznych odcieniach. Dlatego warto wybierać producentów, którzy posługują się w swoich produktach uniwersalną skalą kolorystyczną np. RAL lub wybrać listwę, którą można przemalować na dowolny kolor jak np. listwy przypodłogowe z serii Elite.
Na zdjęciu: Listwa przypodłogowa PW70 Biała
Na zdjęciu: Listwa przypodłogowa PW45 Biała
Wybierając listwy przypodłogowe należy również zwrócić uwagę na ich kształt oraz wzór profilu. Najpopularniejsze obecnie są listwy minimalistyczne, bez dodatkowych żłobień oraz zdobień. Ich niewątpliwym plusem, poza wyglądem jest łatwość utrzymania ich w czystości
Na zdjęciu: Listwa przypodłogowa P50 Dąb Olive
Jeśli chcemy nieco ożywić naszą przestrzeń i nadać jej konkretny charakter, możemy zdecydować się na listwy ze żłobieniami (np. z serii Elite – białe malowane) Szczególnie sprawdzą się one we wnętrzach nawiązujących do stylu glamour, czy art deco lub do aranżacji wnętrz znajdujących się w międzywojennych kamienicach, czy innych stylowych pomieszczeniach.
Na zdjęciu: Listwa przypodłogowa PW9H Biała
Na zdjęciu: Listwa przypodłogowa PW9H Biała
Warto także zwrócić uwagę na wysokość naszej listwy. Dobrze dobrana wysokość listew przypodłogowych sprawi, że wnętrze będzie się prezentować harmonijnie. W doborze listew przypodłogowych można kierować się ogólną zasadą mówiącą o tym, że do niższych bądź standardowych wysokości pomieszczeń, czyli ok. 2,5 m lepiej dobrać niższe listwy mierzące od 4 do 7 cm. Z kolei do wyższych pomieszczeń np. w starych kamienicach, można zastosować listwy wyższe niż 7 cm
Na zdjęciu: Listwa przypodłogowa P10 Dąb
Na zdjęciu: Listwa przypodłogowa PW58 Biała
Jak widać, dobór odpowiedniego modelu listwy przypodłogowej zależy od tak dużej ilości czynników, że warto dobrze przemyśleć także ten niewielki szczegół. W ofercie listew przypodłogowych firmy Barlinek z pewnością można znaleźć listwy, które spełnią wszystkie nasze wymagania i dopasujemy je do każdej, nawet najbardziej wymagającej, wymarzonej aranżacji wnętrza.
Zobacz także: Wybór listew przypodłogowych, a styl mieszkania >>>
LISTWY PRZYPODŁOGOWE – NAJPOPULARNIEJSZE RODZAJE:
- BIAŁE LISTWY PRZYPODŁOGOWE
- LISTWY PRZYPODŁOGOWE DĘBOWE
- LISTWY PRZYPODŁOGOWE BUKOWE
- LISTWY PRZYPODŁOGOWE JESION
- LISTWY PRZYPODŁOGOWE MERBAU
- LISTWY PRZYPODŁOGOWE WENGE
- LISTWY SCHODOWE
- LISTWY PRZYPODŁOGOWE SZARE
- LISTWY PRZYPODŁOGOWE FORNIROWANE
- LISTWY PRZYPODŁOGOWE LAKIEROWANE
- SZEROKIE LISTWY PRZYPODŁOGOWE
- WYSOKIE LISTWY PRZYPODŁOGOWE
- LISTWY PRZYPODŁOGOWE DREWNIANE FREZOWANE
- LISTWY COKOŁOWE
- LISTWA DYLATACYJNA
- LISTWY PROGOWE