fbpx

KUCHNIA W STYLU PROWANSALSKIM, CZYLI COŚ DLA MIŁOŚNIKÓW KLASYKI

Kuchnia w stylu prowansalskim to wnętrze, które przypadnie do gustu miłośnikom tradycyjnych aranżacji. Biel mebli i ścian przełamuje tutaj ożywcza zieleń roślin, pojawiających się na licznych dodatkach. Wnętrze urozmaicają płytki w odcieniach beżu oraz tapety z kwiatowym lub owocowym wzorem.  

 

Ściany w prowansalskiej kuchni zwykle są białe. Dzięki temu wnętrze wydaje się harmonijne i przestronne. Monotonię czystej barwy często urozmaicają tapety z delikatnym roślinnym wzorem. Podłoga w kuchni w stylu prowansalskim powinna być praktyczna i możliwie bliska naturze. Najlepiej, jeśli jest wykonana z olejowanych drewnianych paneli podłogowych, połączonych z płytkami w strefie mokrej. Ważne, aby obie przestrzenie były utrzymane w łagodnej kolorystyce. Mogą się od siebie odróżniać wzorem i barwą, jednak nie powinny przy tym ze sobą wyraźnie kontrastować. Naturalność materiałów, to absolutny priorytet w tym stylu. 


Najważniejszym elementem wyposażenia kuchni w stylu prowansalskim są meble w kolorze bieli, beżu lub jego złamanych odcieni. Ich fronty często zdobią dekoracyjne ryflowania, kute rączki, przeszklenia oraz liczne drobne półeczki i szufladki, doskonale nadające się do przechowywania drobiazgów. Blat zazwyczaj utrzymany jest w jasnej, rozbielonej lub naturalnej kolorystyce. Zdarzają się jednak także projekty, w których zdecydowanie kontrastuje on z barwą frontów.

Meble w kuchni w stylu prowansalskim ustawione są możliwe najbardziej funkcjonalnie. Oprócz szafek stojących pod ścianami, częstym elementem w aranżacji przestronnych pomieszczeń jest praktyczna wyspa kuchenna. Znajdzie się tutaj także miejsce na kącik jadalny ze stołem i krzesłami w klimacie country. Na blatach kuchennych ustawione są pachnące zioła w doniczkach, drewniane stojaki na wino oraz praktyczne i stylowe sprzęty, np. kawiarka, ceramiczne pojemniki na sypkie składniki czy porcelanowa zastawa stołowa. Dodatkowo na ścianach często zawieszone są ozdobne półki, które służą do efektownego wyeksponowania przypraw lub naczyń. To miejsce do chwalenia się bibelotami.

kuchnia w stylu prowansalskim

Tradycyjnie w kuchni w stylu prowansalskim montowana jest lampa sufitowa, która oświetla całe pomieszczenie. W nieco nowocześniejszych, bardziej funkcjonalnych aranżacjach może być to kilka źródeł światła – dwie lub trzy punktowe lampy z metalowym lub materiałowym kloszem, które umiejscowione są nad stołem oraz praktyczne, zamontowane pod szafkami LED-y, dobrze oświetlające przestrzeń roboczą.