fbpx

KUCHNIA W STYLU INDUSTRIALNYM. WYBIERZ PROSTE, SUROWE MATERIAŁY.

Przestrzenie aranżowane w stylu industrialnym to otwarte wnętrza bez ścianek działowych, z wysokim sufitem, w których kuchnia łączy się bezpośrednio z salonem. Miejsce jest na tyle dużo, że bez problemu można zaaranżować tu funkcjonalną przestrzeń do gotowania wraz z wygodną jadalnią. W takich wnętrzach doskonale poczują się osoby o zacięciu artystycznym, bezpruderyjne i towarzyskie. Kuchnia to w tym stylu serce domu.

Materiałami dominującymi w industrialnej kuchni muszą być stal, kamień i szkło. Pomieszczenie powinno być pełne różnych odcieni szarości, którym towarzyszyć będą czerń i biel. Na ścianach wyeksponowane mogą zostać beton, cegły lub surowa, łączona bezfugowo terakota. Na podłodze powinien znaleźć się kamień lub płytki. W aranżacjach często wykorzystywane są także drewniane podłogi, które mają same w sobie pewne niedoskonałości. Na rynku są dostępne deski, które są ręcznie wykańczane według projektu autora. Projekty typu hand made mają to do siebie, że nie są nigdy identyczne..każdy jest wyjątkowy, tak jak jego klient. W strefie mokrej deski łączone są z kafelkami lub innym materiałem odpornym na działanie wilgoci. W kuchniach industrialnych powinny znaleźć się także duże, odsłonięte okna, które sprawią, że pomieszczenie będzie dobrze oświetlone.

W industrialnych kuchniach znajdują się meble o prostych minimalistycznych formach. Dobrze sprawdzą się tu wyspy i półwyspy kuchenne, które staną się uzupełnieniem prostych. minimalistycznych szafek. Najlepiej, aby fronty mebli były gładkie i pozbawione jakichkolwiek zdobień – mogą być wykonane choćby z laminowanej lub lakierowanej na wysoki połysk płyty MDF. W kuchni w stylu industrialnym nie może panować bałagan. Blaty powinny być funkcjonalne i puste, tak aby było na nich jak najwięcej przestrzeni roboczej. Wszystkie niezbędne do gotowania przedmioty oraz sprzęt AGD muszą być schowane w pojemnych szafkach.

Wyjątkowego przemysłowego wyrazu kuchni w stylu industrialnym może dodać nietuzinkowy sprzęt AGD. Ważne, aby kuchenka i lodówka były wykończone na wysoki połysk, tak aby odbijała się w nich przestrzeń. Dobrze także, jeśli bateria zlewozmywakowa ma techniczny, nowoczesny design. Lub też taki autentyczny fabryczny. Aranżacji powinny dopełniać metalowe, przemysłowe lampy lub reflektory, które będą oświetlały blaty.

W kuchni w stylu industrialnym nie ma miejsca na ozdoby i bibeloty. Wnętrze powinno być surowe, jednak nie musi być przy tym zimne. Przytulnego charakteru można mu dodać, przełamując fabryczną stylistykę elementami drewnianymi, które będą efektownie komponowały się z wszechobecną stalą i betonem. Dobrym pomysłem stanie się także urozmaicenie przestrzeni za pomocą ustawienia na parapecie lub podłodze zielonych roślin w metalowych donicach.