fbpx

KUCHNIA W STYLU NORWESKIM. DREWNO I BIEL.

Kuchnia w stylu norweskim to proste, jasne wnętrze, w którym dominują drewno, biel i zielone rośliny doniczkowe. Pomieszczenie jest dobrze oświetlone i funkcjonalne. Dla mieszkańców strefy, z której tej styl się wywodzi, każdy promień światła jest na wagę złota, stąd jasna paleta kolorów. W kuchnie zwykle znajdzie się w nim zarówno miejsce na wygodną przestrzeń roboczą, jak i niewielką jadalnię. Jeśli pozwalają na to warunki lokalowe, kuchnia norweska może być otwarta na salon.

kuchnia norweska

Ściany w klasycznej kuchni norweskiej powinny być pomalowane na biało. Aby wystrój nie był nazbyt surowy, w pomieszczeniu należy podkreślić akcenty jasnego drewna – belki stropowe, kolumny oraz inne drewniane elementy konstrukcyjne budynku. Podłoga w kuchni w stylu norweskim koniecznie powinna być wykonana z bielonych desek lub takich w jaśniejszych odcieniach. Kremowo-białe barwienie, szczotkowanie, fazowanie które jeszcze bardziej optycznie wydłuży deski, nadadzą całości przestronności. Należy pamiętać jednak, aby w okolicach zmywarki i zlewozmywaka wyłożyć ją jasnymi płytkami, co ułatwi utrzymanie posadzki w czystości.

styl norweski w salonie

Meble w kuchni w stylu norweskim zwykle zlokalizowane są na jednej lub dwóch ścianach. Mają one białe, gładkie fronty – mogą być bezuchwytowe lub posiadać proste okucia. Ich blaty powinny być zrobione z jasnych gatunków drewna. Ważne, aby przestrzeń robocza była dobrze oświetlona. Dobrym pomysłem może stać się choćby zamontowanie pod szafkami listwy LED. W norweskiej kuchni powinien zaleźć się także prosty, drewniany stół oraz lekkie krzesła.

Kuchnia w stylu norweskim jest bardzo jasna. Dlatego w pomieszczeniu muszą znaleźć się duże, nieprzesłonięte niczym okna. Warto zadbać także o funkcjonalne oświetlenie sufitowe – mogą być nim przemysłowe lampy wykonane ze szkła i metalu. AGD w kuchni w stylu norweskim to zwykle nowoczesne, minimalistyczne urządzenia w kolorze bieli lub inoxu.

W kuchni norweskiej nie ma nazbyt wielu dodatków. Nie trzeba jednak stale dbać tu o zachowanie idealnego porządku. Na blatach znajdzie się miejsce na wyeksponowanie kilku przedmiotów codziennego użytku. Efektownie będą prezentowały się choćby drewniane łyżki ustawione w blaszanym naczyniu, młynek do pieprzu czy proste, szklane pojemniki z sypkimi składnikami. Oprócz nich na blacie powinny stanąć zioła w doniczkach, a na stole może znaleźć się wazon z żywymi kwiatami.