fbpx

STYL VINTAGE. NOWE SPOJRZENIE NA ARANŻACJĘ.

Stara komoda, szafa z targu staroci czy odkryta na babcinym strychu maszyna do szycia doskonale sprawdzą się jako elementy wystroju wnętrza w stylu vintage. Kluczem do udanej aranżacji jest nadanie starym przedmiotom nowego wyrazu. Mogą one zostać nie tylko nietuzinkowo odświeżone, ale także wykorzystane w nowej funkcji. We wnętrzach można pozwolić sobie na przekoloryzowanie adaptowanych trendów.

urządzamy wnętrze w stylu vintage

Vintage to jeden z dominujących prądów w modzie i aranżacji wnętrz. Jest on jedną z odmian stylu nowoczesnego. Pierwszy raz zaobserwowano go w XIX w. Jest to estetyka pełna przeciwieństw, która jest manifestacją twórczego indywidualizmu i awangardowego podejścia do wystroju.

Styl Vintage

Jakie kolory dominują we wnętrzach vintage? Styl ten charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem barw, a wśród nich szczególnie pożądane są zielenie, pomarańcze, czerwienie, żółcie i błękity. Należy przy tym unikać różu i bieli. Na ścianach zwykle dominują pastele, jednak nie jest to regułą. Równie dobrze jasne farby i tapety mogą zostać zastąpione energetycznym wzorem. Podłoga w pomieszczeniach zwykle wykonana jest z jasnych paneli podłogowych lub rzadziej płytek. Ich część często przykrywa niewielki, wzorzysty dywan.

urządzamy wnętrze w stylu vintage

Czym powinny charakteryzować się meble w stylu vintage? Najważniejsze, aby były starsze niż 25 lat. Mogą to być zarówno przedmioty z całkiem nieodległej przeszłości, jak i sprzęty z dużo bogatszą historią. W pomieszczeniach mogą zostać ustawione zarówno nowe meble stylizowane na te z poprzednich epok, jak i te wiekowe w nowej odsłonie. Przedmioty doskonałe do wnętrz w stylu vintage można znaleźć na własnym strychu, na targu staroci albo w sklepach meblarskich, w których w ostatnich latach pełno sprzętów nawiązujących do stylistyki z lat 50., 60. i 70.

styl vintage we wnętrzu

Ważnym elementem wystroju wnętrza są dodatki. Jakie ozdoby najlepiej pasują do vintage? Styl ten pełen jest eklektyzmu. Znajdzie się tu miejsce zarówno na przedmioty kupione, jak i te wykonane własnoręcznie. Najważniejsze, aby były to dodatki starannie dobrane przez aranżera, które podkreślą charakter wnętrza. Powinny być one wykonane przede wszystkim z drewna, skóry, metalu i ceramiki.