fbpx

Jak łączyć kolory ścian z podłogą?

Kolory ścian i podłóg wpływają na postrzeganie wnętrza. Odpowiednie odcienie barw pomniejszą lub powiększą przestrzeń. Ważne, aby wykorzystywać je umiejętnie. Jak łączyć kolory ścian z podłogą? Na zasadzie podobieństwa czy raczej kontrastu? Oto kilka sprawdzonych rad, które pomogą w zaaranżowaniu pomieszczeń.

JAK ŁĄCZYĆ KOLORY ŚCIAN Z PODŁOGĄ? DO CZEGO PASUJE JASNA PODŁOGA?

Bazowym elementem wystroju wnętrza powinna stać się podłoga. Wszystko dlatego, że decydujemy się na nią na lata. Jasna podłoga to dobry wybór do niewielkich pomieszczeń – jasne odcienie odbijają światło, sprawiając, że wnętrza wydają się bardziej przestronne. Natomiast duże przestrzenie dają większą dowolność, pozwalając na ułożenie na podłodze zarówno ciemnych, jak i jasnych barw. Podłoga z jesionu, buku czy jasno wybarwionego dębu dobrze wygląda w zestawianiu ze wszystkimi kolorami. Warto jednak pamiętać, że jasna podłoga i białe ściany to nie najlepsze połączenie Lepiej postawić na nieco bardziej wyraziste tonacje, które wydobędą pełnię piękna z jasnych, drewnianych desek. Delikatne barwy świetnie wyglądają w połączeniu z szarością, nasyconymi pastelami, butelkową zielenią czy granatem.

JAK ŁĄCZYĆ KOLORY ŚCIAN? JAKIE ŚCIANY DO CIEMNEJ PODŁOGI?

Ciemna drewniana podłoga może być zrobiona z różnych gatunków drewna. W Barlinku deski są barwione, dzięki czemu nadajemy im pożądany odcień. Dużą popularnością wśród wyrazistych odcieni cieszą się drewna egzotyczne, takie jak m.in.: merbau, jatoba i sapella. Gdzie sprawdzi się ciemna podłoga? Deski o brązowym wybarwieniu doskonale prezentują się w przestronnych, prestiżowych wnętrzach. To dobry wybór do salonu, jadalni czy gabinetu. Ciemną podłogę najlepiej połączyć z jasnymi ścianami w tonacji rozbielonych pasteli lub beży. Można też pokusić się o pomalowanie jednej lub dwóch ścian w ciemniejszym odcieniu i zrównoważenie ich jaśniejszą kolorystyką. Takie połączenie musi zostać dobrze przemyślane. Należy pamiętać o tym, że to co jasne wydaje się większe, a to co ciemne optycznie maleje.

JAK ŁĄCZYĆ KOLORY W MIESZKANIU? ZWRÓĆ UWAGĘ NA BARWĘ LISTEW

Jeszcze do niedawna listwy przypodłogowe były elementem, który miał być jak najmniej widoczny. Do dziś bardzo często stosuje się listwy w barwie desek podłogowych. W ostatnich latach jednak nastąpiła rewolucja. Dziś, listwa pełni funkcję dekoracyjną i dzieli przestrzeń w pomieszczeniu. Bardzo popularne stało się wykorzystywanie wysokich białych cokołów, kontrastujących zarówno ze ścianami, jak i z podłogą. W modzie są także ciemne, nawet czarne listwy, które mają przełamać monotonię jasnych ścian i podłóg. Innym pomysłem jest dopasowanie koloru listew przypodłogowych do stolarki okiennej i drzwiowej. Ta idea sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy futryny mają intrygujący odcień.

 

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ: