fbpx

UKŁADANIE DESKI BARLINECKIEJ METODĄ PŁYWAJĄCĄ Z ZAMKIEM CZOŁOWYM BARCLICK


Drewniana deska warstwowa to produkt wykonany w 100% z drewna. Konstrukcja tej deski jest bardzo odporna na zmiany temperatury i wilgotności. Nie jedna lecz trzy warstwy drewna ułożone w konstrukcji krzyżowej nadają jej dużą stabilność wymiarową. Każda Deska Barlinecka to produkt gotowy z wykończoną warstwą wierzchnią nadającą się do użytkowania bezpośrednio po ułożeniu.

ZOBACZ CZYM NALEŻY SIĘ KIEROWAĆ DOBIERAJĄC PODKŁAD DO DREWNIANYCH PODŁÓG WARSTWOWYCH BARLINKA? >>>

MONTAŻ DESKI BARLINECKIEJ

Każdy kto posiada odrobinę zapału do majsterkowania jest w stanie zamontować podłogę samodzielnie. Przed montażem drewnianych podłóg warstwowych powinny być zakończone wszystkie prace mokre na powierzchni ścian, sufitów, poddasz takie jak: gruntowanie, szpachlowanie, malowanie czy nakładanie tynków dekoracyjnych. Wilgotność podłoża cementowego nie powinna być większa niż 2%, anhydrytowego do 0,5%, drewnianego do 8%. Wilgotność względna powietrza w zakresie 45% do 60% a temperatura powietrza od 18 do 24 °C (64 °F do 75 °F). Wilgotność drewnianej deski warstwowej od 5% do 9%.

DESKA BARLINECKA MONTAŻ KROK PO KROKU

1.


Do montażu deski barlineckiej potrzebne będą narzędzia:
1. łapa montażowa
2. drewniany dobijak
3. piła ręczna lub mechaniczna
4. miara, ołówek
5. nożyk do cięcia

2.


Układanie deski barlineckiej można zrobić na każdym suchym i równym podłożu.  Przed montażem podłoże należy odkurzyć  a nierówności podłoża wyrównać szpachelką

3.


Przed montażem deski barlineckiej należy sprawdzić nierówności podłoża. Nie powinny być większe niż 3mm na długości 2m.

4.


Pamiętajmy, żeby deska aklimatyzowała się w miejscu montażu w fabrycznym opakowaniu przez minimum 48 godzin przed jej położeniem. W tym czasie drewniana podłoga zaaklimatyzuje się do warunków w jakich będzie montowana i aklimatyzowana.

5.


Po odkurzeniu wylewki musimy rozłożyć  podkład, na którym położymy naszą podłogę np. naturalny korek w rolce. Pamiętajmy żeby zostawić odstęp pomiędzy korkiem a ścianą ok. 10mm. Pomiędzy sąsiednimi pasami maty korkowej zostawiamy 2-3mm szczelinę. Analogicznie postępujemy przy innych materiałach podkładowych np. płytach ze sprasowanych naturalnych włókien drzewnych. Jako podkład pod deskę podłogową zaleca się stosowanie materiałów podkładowych z oferty Barlinka. Dopuszcza się  podkłady innych producentów, o ile producenci tych materiałów dopuszczają w karcie technicznej produktu / w instrukcji montażu lub w innych dokumentach ich zastosowanie jako bezpośredni podkład pod podłogę drewnianą warstwową montowaną w systemie pływającym.

6.


O kierunku układania deski barlineckiej decydują wymiary pomieszczenia i kierunek padania promieni słonecznych.  Jeżeli żadna ze ścian pomieszczenia nie przekracza 8m, zalecamy montaż deski barlineckiej wzdłuż kierunku padania promieni słonecznych, czyli prostopadle do najbardziej nasłonecznionego okna w pomieszczeniu. W przypadku wymiarów większych niż 8 m lub pomieszczeń długich i wąskich, np. korytarzy, deski układamy zawsze wzdłuż dłuższego boku.

7.


Paczki z deskami rozcinamy nożykiem od spodu,  żeby nie uszkodzić warstwy licowej deski.

8.


Jak układać Deskę Barlinecką? Pamiętamy, że drewniana deska warstwowa  to 100% drewna i każda ma niepowtarzalny wygląd. Przed montażem należy rozłożyć deski i zaplanować wzór podłogi.  Po tej czynności możemy przystąpić do montażu.

9.


W deskach pierwszego pasa podłogi obcinamy na pilarce wystające pióro. Pozwoli to na prawidłowe wykonanie dylatacji, czyli szczeliny przyściennej.

10.


Kładziemy pierwszą deskę a dzięki klinom dylatacyjnym zostawiamy przy każdej ze ścian szczelinę o szerokości 10mm.

11.


Kolejną deskę dokładamy krótką krawędzią do czoła pierwszej i za pomocą dobijaka łączymy je w jeden pas podłogi.

12.


Ostatnią deskę w pierwszym pasie podłogi docinamy tak, aby po jej zamontowaniu została szczelina dylatacyjna o szerokości 10mm. Tak przyciętą deskę, dokładamy zamkiem czołowym do deski poprzedniej i za pomocą łapy montażowej dobijamy.

13.


Odciętą częścią deski rozpoczynamy montaż drugiego pasa podłogi.  Wkładamy go w zamek pod kątem ok. 20°-30°

14.


Za pomocą dobijaka i młotka dobijamy deskę na krawędzi wzdłużnej.

15.


Podobnie postępujemy przy montażu kolejnych pasów podłogi.

16.


Montaż ostatniego pasa podłogi wykonujemy odmierzając szerokość deski   z uwzględnieniem dylatacji od ściany 10mm.

17.


Deskę dobijamy wykorzystując łapę montażową.

18.


Szczelinę dylatacyjną pomiędzy płytkami ceramicznymi a podłogą drewnianą oraz w ościeżnicy drzwiowej maskujemy specjalną  listwą drewnianą. Montując podłogę w ościeżnicy drzwiowej obowiązkowo zostawiamy szczelinę dylatacyjną.

19.


Po zamontowaniu listew przypodłogowych nasza podłoga jest gotowa do użytkowania.