fbpx

MONTAŻ DESEK NA ŚCIANIE TO:

Wyciszone, przytulne i ciepłe wnętrze, designerski element dekoracyjny i nietuzinkowy sposób wyeksponowania naturalnego piękna drewna. Różnorodność gatunków i wykończeń oraz dostępnych szerokości desek. W architekturze wnętrz królują naturalne materiały, a wśród nich przede wszystkim drewno. Z jednej strony szuka się dla niego nowych zastosowań, z drugiej – czerpie z tradycyjnych rozwiązań stosowanych od wieków w różnych zakątkach świata.

 


MONTAŻ DESEK NA ŚCIANIE

Instrukcja montażu Deski Barlineckiej na ścianie

KROK 1

Sprawdzamy poziom ściany za pomocą poziomicy. Odchylenie nie może przekraczać 2 mm na długości 2 metrów.


KROK 2

Zaznaczamy miejsca w których przymocowane będą drewniane łaty konstrukcyjne o minimalnych wymiarach przekroju 18mm x 50mm. Pierwszą łatę mocujemy w odległości maksimum 10cm od naroża wewnętrznego lub zewnętrznego.

 


KROK 3

Odległość pomiędzy kolejnym łatami nie może przekroczyć 50 cm.


KROK 4

Łaty mocujemy za pomocą kołków rozporowych, pamiętając, że ich głowy nie mogą wystawać powyżej

płaszczyzny łaty.


KROK 5

Łaty muszą tworzyć jedną płaszczyznę. Sprawdzamy to za pomocą poziomicy przyłożonej na szerokości minimum 3 łat. W razie potrzeby poziomujemy konstrukcję przy użyciu np. sklejki.

 

 


KROK 6

Sprawdzamy poziom ściany za pomocą poziomicy. Odchylenie nie może przekraczać 2 mm na długości

2 metrów.

 


KROK 7

Przed rozpoczęciem montażu deski aklimatyzujemy w opakowaniu fabrycznym przez ok. 48 godzin. Deska Barlinecka wykonana jest z naturalnego drewna, przez co jej wzór jest niepowtarzalny. W związku z tym przed montażem zaleca się wykonanie doboru kolorystycznego układanej powierzchni.


KROK 8

Na drewniane legary konstrukcyjne nakładamy klej do drewna lub klej montażowy (do wysokości jednej deski). Pierwszą deskę (z obciętym piórem) dokładamy do podłogi, dociskamy do rusztu z klejem i od góry mocujemy klipsami.


KROK 9

Na wystający wpust deski wkładamy klips mocujący, który następnie przykręcamy do każdego legara za pomocą wkrętu do drewna.


KROK 10

Kolejne deski łączymy ze sobą za pomocą zamków – dobijając je do siebie.

 


KROK 11

Naroże zewnętrzne wykańczamy np. ścinając brzegi desek pod kątek 45 stopni. Na styku krawędzi nakładamy klej montażowy.


KROK 12

Na tak ścięte naroże, na styku desek nakładamy klej montażowy.

 


KROK 13

Następnie w tym miejscu wklejamy np. płaskownik aluminiowy, który stanowi element dekoracyjny oraz zabezpiecza ostre krawędzie ściętych desek. Zamiennie można zastosować również kątowniki aluminiowe lub drewniane.


KROK 14

Efekt końcowy. Istnieje możliwość zastosowania wielu elementów wykańczających np: półki lub wieszaki.

 

 


MONTAŻ DESEK NA ŚCIANIE – INFORMACJE DODATKOWE

Do montażu drewnianych desek warstwowych Barlinek rekomenduje deski z zamkiem czołowym 5Gc. Zamek ten nie wymaga dobijania na krótkiej krawędzi, dzięki czemu montaż desek na ścianie jest o wiele prostszy. Połączenie w narożu wewnętrznym możemy wykończyć stosując wypełniacz akrylowy w kolorze desek. Połączenie podłoga-ściana lub zakończenie okładziny ściennej z sufitem możemy zamaskować listwą przypodłogową. Z listwy przypodłogowej możemy zrobić ćwierćwałek do maskowania połączeń – obcinając górę listwy na grubość 14mm. Mocując na okładzinie ściennej telewizor lub szafki, kotwy mocujące montujemy do ściany murowanej. Lekkie przedmioty możemy mocować bezpośrednio do okładziny drewnianej – stosując przeznaczone do tego kotwy.

Warunki użytkowania drewnianych desek warstwowych zamocowanych w innych miejscach niż podłoga są takie same jak desek podłogowych tj. wilgotność względna powietrza od 45% do 60%, temperatura od +18 °C do +24°C.  Do pielęgnacji drewnianych okładzin ściennych z Deski Barlineckiej należy stosować środki pielęgnacyjne z oferty Barlinka dedykowane do poszczególnych wykończeń deski. Klips montażowy metalowy, pozwalający na szybki, bezpieczny i łatwy montaż każdej wielowarstwowej deski barlineckiej o grubości 14 lub 15mm na ścianie.

 

POBIERZ FOLDER