fbpx

MONTAŻ LISTEW PRZYPODŁOGOWYCH BARLINEK

Listwy przypodłogowe drewniane są najlepszym wykończeniem dla podłogi drewnianej, paneli lub płytek. Są niezwykle funkcjonalne i stabilne wymiarowo. W ofercie Barlinka można znaleźć listwy przypodłogowe w wielu wzorach i wybarwieniach – m.in. pokryte naturalnym fornirem, malowane na biało lub foliowane. Listwy podłogowe dostępne są w bardzo szerokim wyborze profili i wysokości, dzięki czemu łatwo można wykończyć nimi aranżacje w różnych stylach. Warto również zwrócić uwagę na to, że montaż listew przypodłogowych drewnianych jest łatwy.

LISTWY PRZYPODŁOGOWE MONTAŻ

Montaż listew przypodłogowych drewnianych jest prosty. Listwy przypodłogowe są nieodłącznym elementem każdego wnętrza. Dodają aranżacji charakteru, maskują szczeliny pomiędzy podłogą a ścianą i sprawiają, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne. Ponadto są niezwykle praktyczne, ponieważ można nimi łatwo zakryć nieestetyczne kable.

Drewniane listwy przypodłogowe firmy Barlinek pokryte są naturalną okleiną, co sprawia, że mogą występować różnice w kolorystyce i usłojeniu. Aby uniknąć połączenia kontrastujących ze sobą listew, należy je najpierw rozpakować i ułożyć od najjaśniejszych do najciemniejszych. W takiej kolejności montujemy je na ścianach.

LISTWY PRZYPODŁOGOWE MONTAŻ NA KLEJ

Drewniane listwy przypodłogowe firmy Barlinek pokryte są naturalną okleiną, co sprawia, że mogą występować różnice w kolorystyce i usłojeniu. Aby uniknąć połączenia kontrastujących ze sobą listew, należy je najpierw rozpakować i ułożyć od najjaśniejszych do najciemniejszych. W takiej kolejności montujemy je na ścianach.

Klej nakładamy na listwę pasami lub punktowo – co około 10-15 cm. Najlepiej używać klejów bezrozpuszczalnikowych, na bazie polimerów. Sprawdzi się również stosowanie klejów na gorąco. Takie dodatkowe mocowanie pozwoli lepiej dopasować listwy do nierówności ścian.

Listwy możemy łączyć na wprost, ale najlepiej wyglądają połączenia listew ściętych pod kątem  22,5° lub 45°. WAŻNE: Aby połączenie było jak najmniej widoczne, cięcie listwy powinniśmy robić w stronę przeciwną niż wejście do pomieszczenia.

Na połączenia listew nakładamy klej do drewna. Po dociśnięciu nadmiar kleju usuwamy ściereczką.

Oprócz kleju, możemy dodatkowo używać sztyftów wbijanych pneumatycznie lub gwoździ do listew przypodłogowych wbijanych za pomocą młotka. Optymalna długość to 25-35 mm w zależności od rodzaju tynków, materiałów z których wykonane są ściany.

Miejsca po sztyftach (lub gwoździach) możemy łatwo zamaskować woskiem w kolorze lub kitem do parkietu.

Na połączenia listew w narożnikach wewnętrznych i zewnętrznych, również nakładamy klej do drewna. Narożniki zewnętrzne można dodatkowo wzmocnić sztyftami. Aby podczas montażu listwy się nie przesuwały możemy dodatkowo skleić narożniki taśmą, którą usuwamy po zakończeniu montażu.

Szczeliny pomiędzy listwą na ścianą maskujemy np. akrylem. Przy ciemnych ścianach możemy go pomalować tą samą farbą, aby był mniej widoczny. Ewentualne szczeliny pomiędzy listwą a posadzką drewnianą wypełniamy kitami do parkietu w odpowiednim kolorze.

Przed zamontowaniem listwy przy drzwiach tarasowych lub balkonowych, od strony zawiasów, należy sprawdzić, czy grubość listwy nie będzie utrudniać ich otwierania. Jeżeli tak jest, możemy w tym miejscu zamontować odpowiednio zwężoną listwę lub użyć ćwierćwałków.

Szczeliny dylatacyjne przy profilach okiennych możemy zamaskować wycinając ćwierćwałki z listwy przypodłogowej lub zastosować lamel wycięty z deski. Szerokość elementu maskującego musi być minimum 10 mm szersza niż szerokość dylatacji.

LISTWY PRZYPODŁOGOWE MONTAŻ NA KLIPSY

Listwy przypodłogowe możemy zamontować również za pomocą specjalnych klipsów z oferty firmy Barlinek. Mamy wtedy możliwość łatwiejszego ich demontażu, jeśli zachodzi potrzeba np. wymiany kabli ukrytych w rowkach listwy.

W opakowaniu klipsów znajdziemy również kołki montażowe i wkręty. W przypadku ścian z płyt karton-gips musimy je zastąpić odpowiednimi do tego typu materiału wkrętami i kołkami.

Montaż listew przypodłogowych na klipsy zaczynamy od przycięcia listew na odpowiednia długość- to pozwoli nam odpowiednio ustalić montaż klipsów. Optymalne odstępy pomiędzy nimi to 25-50cm- im większe nierówności ścian tym więcej stosujemy klipsów. WAŻNE Klips musi być zamontowany w miejscu połączenia listew.

Po wyznaczeniu miejsc wiercimy w ścianie otwór średnicy 6 mm i wkręcamy klipsy.

Klipsy pozwalają nam również na ukrycie dodatkowych przewodów za listwą – np.  kabli koncentrycznych, głośnikowych.

Po zamontowaniu wszystkich klipsów wpinamy w nie listwy. Możemy je delikatnie dobić młotkiem gumowym lub poprzez druga listwę.

Przy opaskach drzwiowych możemy wyciąć z listew estetyczne zakończenia.

UWAGA! Należy pamiętać, aby listwy montować zawsze do ściany – nigdy do podłogi!