fbpx

Las zamknięty w butelce

Coraz częściej szukamy roślin, które będą nie tylko ozdobą naszego mieszkania ale jednocześnie designerskim gadżetem. W wielu katalogach, materiałach czy na wystawach możecie zobaczyć zielone instalacje. W lesie zamkniętym w szkle wszystko wygląda i dzieje się jak w lesie naturalnym. Zmienia się tylko jego skala.

LAS W SZKLE JAK ZROBIĆ?

Przeniesienie kawałka lasu do szklanego pojemnika, naczynia, butelki, słoja, nie jest skomplikowanym zadaniem. Potrzebujemy sporo kreatywności, trochę zdolności manualnych oraz cierpliwości. Zamknięte miniogrody doskonale imitują warunki panujące w wilgotnych i lekko zacienionych lasach tropikalnych. W zakorkowanej butli z czasem wytworzy się równowaga ekologiczna, a taki zamknięty mini ekosystem nie wymaga ingerencji z zewnątrz – rośliny mają w nim wszystko co im niezbędne do życia – tlen, dwutlenek węgla, podłoże ze składnikami pokarmowymi i wilgoć oraz dostęp do światła słonecznego.

LAS W BUTELCE – KROK PO KROKU

Potrzebujemy odpowiedniego pojemnika. Może być to słój, wazon, szklana kula, duży gąsior na wino. O wiele trudniej jest włożyć rośliny do butelki o wąskiej szyjce , dlatego weźcie to pod uwagę przy wyborze Waszego naczynia. Na dno pojemnika sypiemy warstwę drenażu, jest on bardzo ważny, ponieważ w naczyniu bez odpływu, woda będzie się zbierać na dnie. Warstwa żwiru powinna mieć od 2 do 5 cm wysokości (na górę żwirku wsyp rozkruszony węgiel – dostaniesz go w każdej aptece). Następnie wsypujemy odpowiednio przygotowane podłoże. Musi być ono przepuszczalne, dostosowane do roślin, które będziemy w nim uprawiać. Warstwa podłoża może mieć różną grubość, najlepsze efekty uzyskamy, jeśli nie będzie ona równą płaszczyzną lecz stworzymy mikro-krajobraz z niewielkimi wzniesieniami. Po ukształtowaniu podłoża, czas na dodanie elementów „krajobrazu”, np. ciekawe kamienie, fragmenty korzeni czy gałęzi lub muszle. Pamiętajmy, że będą one współtworzyć styl naszego „ogrodu”, dlatego dobierajmy je z umiarem.

POZNAJ PODŁOGI BARLINEK: