fbpx

Las zamknięty w butelce

Coraz częściej szukamy roślin, które będą nie tylko ozdobą naszego mieszkania ale jednocześnie designerskim gadżetem. W wielu katalogach, materiałach czy na wystawach możecie zobaczyć zielone instalacje. W lesie zamkniętym w szkle wszystko wygląda i dzieje się jak w lesie naturalnym. Zmienia się tylko jego skala.

LAS W SŁOIKU JAK ZROBIĆ?

Pora na dobór roślinek – ze względu na bardzo korzystne warunki, rośliny będą tam szybko przyrastać, dlatego lepiej sadzić gatunki wolno rosnące, oraz tak je dobierać, aby jedne nie zagłuszały drugich. Rośliny sadzone w jednym naczyniu powinny mieć zbliżone wymagania.

By stworzyć nasz własny, prywatny domowy las, w szklanych naczyniach możemy stosować mchy oraz niewielkie paprocie (orliczka kreteńska, niekropień), które dobrze czują się w takich warunkach. Z równie popularnych roślin nadają się: skrytokwiat, fitonia, gasteria, haworcja, maranta, episcja, skrzydłokwiat czy selaginela. Bardzo dobrze będą się tam też czuć rośliny owadożerne, jak rosiczka i muchołówka. Ważną kwestią jest dobór miejsca na eskpozycję naszej natury, ścianki naczynia działają jak szklarnia i postawione w pełnym słońcu bardzo szybko się nagrzeje do wysokiej temperatury, dlatego lepiej wybrać miejsce lekko zacienione. Jeśli mamy ogród w butli do fermentacji wina, możemy butle zamykać korkiem, jednak kiedy na ścinkach pojawią się kropelki wody powinniśmy ją otworzyć aby się przewietrzyła.

A teraz nastała pora by całość cieszyła Twoje oko ?

autor: Barlinek Institute of Design

POZNAJ PODŁOGI BARLINEK: