Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania przeze mnie z produktów i usług świadczonych drogą elektroniczną w ramach strony internetowej Barlinka, w tym także informacji oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie przez Spółki Grupy Barlinek. Rozumiem, zamknij pasek.

Styl skandynawski – minimalizm w dobrym guście


Jasne, przestronne wnętrza są domeną skandynawskiego minimalizmu. Pomieszczenia pełne są światła, a okien nie przesłaniają ciężkie zasłony. Rządzi w nich funkcjonalność, a przestrzeń wypełniają stonowane kolory i naturalne materiały. To tu nowoczesność doskonale współgra z klimatycznymi detalami sprawiając, że wnętrze nabiera wyjątkowego charakteru.

Urządzając wnętrze w stylu skandynawskim, przede wszystkim należy zadbać o przemyślane rozplanowanie przestrzeni. W aranżacjach tego typu przeważają niskie meble, które swoją bryłą nie mogą zdominować pomieszczenia. Zwykle większość sprzętów utrzymana jest w bieli, a wystrój zdobią kolorowe akcenty, np. błękitne krzesło czy żółty fotel, które pozwalają wyróżnić najbardziej charakterystyczne z nich. Wnętrzu wyrazu dodają kolorowe poduszki, a także nowoczesne grafiki i rysunki. W pomieszczeniach z północną duszą nie ma miejsca na bibeloty, można jednak znaleźć tu stylowe drobiazgi nawiązujące do skandynawskiej kultury i fauny.

 

Styl Skandynawski
 

Ściany w domach w stylu skandynawskim utrzymane są zwykle w stonowanych barwach, takich jak biel, szarość i brąz. W wielu aranżacjach są one przełamywane przestrzeniami pokrytymi kwiecistą tapetą. Ważne, aby pomieszczenie w stylu skandynawskim było możliwie najbardziej doświetlone naturalnym światłem. Dlatego zwykle okna są pozbawione zasłon i firan, przesłaniają je za to lekkie rolety. Natomiast sztuczne oświetlenie zaprojektowane jest tak, aby doświetlać obszary, w których zwykle toczy się życie. Wiszące lampy w skandynawskim stylu zwykle wykonane są ze stopów metali i naturalnych materiałów. Oprócz surowych lamp sufitowych o industrialnym charakterze, w skandynawskim stylu można znaleźć te z kloszami z materiału, papieru lub drewna.

 

urządzamy wnętrze w stylu skandynawskim
 

Ważną częścią aranżacji w skandynawskim stylu jest podłoga, która koniecznie musi zostać wykonana z naturalnych desek. Olejowane drewniane panele podłogowe zwykle utrzymane są w naturalnych jasnych barwach lub odcieniach bieli. Kolory, które dobrze wkomponują się w stylistykę skandynawskich wnętrz to: dąb delicious molti, milkshake grande czy dąb almont grande.

 

urządzamy wnętrze w stylu skandynawskim
 

Styl skandynawski pozwala projektantom puścić wodze fantazji. Niejednokrotnie we wnętrzach urządzonych w tym stylu nowe życie zyskują stare meble i przedmioty. Ciekawym elementem zwieńczającym wystrój jasnego, przestronnego wnętrza może stać się choćby biurowa przeszklona szafka, która po odnowieniu zmienia się w efektowną, lekką witrynę. Dobrze w charakter aranżacji wpisze się także duży miękki fotel czy zegar o antycznym sznycie.

 

urządzamy wnętrze w stylu skandynawskim
 

 

​DESKA BARLINECKA W POMIESZCZENIACH W stylu skandynawskim: