Styl skandynawski
Czy ktokolwiek z Was lubi listopad i za co? Bo mnie jakoś brakuje pomysłów… Patrząc na te depresyjne okoliczności przyrody uświadomiłam sobie jednak, że są tacy którzy mają gorzej. Skandynawowie na przykład szarugę za oknami mają przez większość roku. I co z tym robią?
Otóż nie załamują rąk, tylko wymyślają styl skandynawski, który na swoich akwarelach rozsławia malarz Carl Larsson i natychmiast robi się ciepło, przytulnie i miło. Dlatego dzisiaj wrzucam garść skandynawskich inspiracji.
Podstawowe reguły:
1. Biel i jeszcze raz biel – odbija promienie słoneczne (deficytowe więc szczególnie cenne), przez co rozjaśnia i powiększa optycznie przestrzeń. Do niej dodajemy szarości, rozmyte błękity czy beż.
2. Odsłonięte okna – żeby nie ograniczać dostępu światła. Choć biorąc pod uwagę przeciągi i ponury klimat na zewnątrz, może lepiej je zasłonić prostą zasłoną – najlepiej oczywiście w kolorze białym.
3. Meble o prostych formach – żeby było lekko i przestrzennie. Kopalnią pomysłów jest nieśmiertelna Ikea, natomiast jeżeli chcemy dodać coś od siebie, to uśmiechnijmy się do babci, przeszukajmy piwnice, strychy i znajdźmy stylowe starocie. Bo styl skandynawski bardzo lubi połączenia starego z nowym, a także recykling (stolik kawowy z palety jest tu książkowym przykładem).
4. Przytulne dodatki – mięciutkie pledy, poduchy, narzuty, dywaniki, a także lampki, lampiony, świece. Do tego dodajemy ramki ze zdjęciami bliskich (pamiętając oczywiście o wyżej wymienionej babci) i natychmiast robi się bardzo domowo.
5. Naturalne materiały i duuużo drewna – w tym koniecznie drewniana podłoga. W kolorze naturalnym lub bielona to totalny must have tego stylu. Skandynawowie, a konkretnie Szwedzi, byli na tyle zapobiegliwi, że wymyślili sobie taką, która nie będzie im się kurczyć, rozłazić czy skrzypieć pod wpływem zmian wilgotności otoczenia. W tym celu zbudowali ją z trzech warstw drewna, które ułożone na krzyż równoważą siły z jakimi drewno „pracuje” (kurczy się i rozszerza). Pomysł chwycił, deska warstwowa stała się hitem. Nie przewidzieli tylko jednego, że to Polacy, a konkretnie Barlinek, stanie się jej największym producentem na świecie ?
Zdjęcia: barlinek, onelowell.net, decorationarch.com, alvhemmakleri.se