fbpx

Mid century modern

To, że historia zatacza koło, wiemy nie od dziś. Każdy kreator sięga do kanonów mody z lat ubiegłych, wykorzystując je we współczesnym wzornictwie. To co było modne kiedyś wraca do nas lecz w nowej zaskakującej odsłonie. Nie inaczej mają się trendy wnętrzarskie. Od jakiegoś czasu panuje moda na stylistykę tamtych lat, która podana zostaje nam w nowy zaskakujący sposób.

Mid century modern, to nic innego jak nowoczesne retro. Ciepłe barwy, geometryczne kształty, a zarazem subtelny minimalizm i prostota. Jakość ponad wszystko. Styl, które daje szerokie możliwości, swoistego eklektyzmu starego z nowym, mamy tutaj ewidentne czerpanie z designu lat 40, 50, 60-tych.

Styl ten ma to do siebie, że przeciwstawia się jakiejkolwiek szablonowości, jednak gdybyśmy mieli podać wyróżniki, to przede wszystkim mowa o produktach, meblach, dodatkach najwyższej jakości. Istotne jest zwracanie uwagi na fakturę i detale, które nierzadko decydują o wyjątkowości przedmiotu. Konieczna jest inwestycja w prawdziwe drewno i rezygnacja z jego podróbek. Naturalne drewno posiada bowiem unikalne wzory, żadna nawet najlepsza imitacja nie zastąpi prawdziwości surowca w użytkowaniu. Klasyczny, czyli ponadczasowy, zatem jakościowy. Gdy przymierzamy się do planowania przestrzeni, warto zwrócić uwagę na światło dzienne w aranżacji. Okna im większe tym lepsze, a gdy ten etap jest z przyczyn oczywistych już nie do ruszenia, to zadbajmy choć oto by tego światła w pomieszczeniu było jak najwięcej.

Coś, co równie istotne, to sama przestrzeń – musimy sprawić by pokój wydawał się dużym, nawet gdy duży nie jest. Pamiętajmy o tym by nie przytłaczać pomieszczenia zbyt dużą ilością mebli, musimy tutaj czuć dosłownie „ powiew” luksusu.

Klasyczne lustra będą również ciekawie wyglądać powieszone na ścianach, mają spełniać funkcję bardziej dekoracyjną niż de facto użytkową. Umiejscowione w odpowiednim miejscu, lustro może optycznie powiększyć wnętrze i nadać mu wrażenia lekkości i przestrzeni. Jeśli ulokujemy je naprzeciw okna będzie odbijać widok na ogród i dostarczy do wnętrza jeszcze więcej światła. We wnętrzach z połowy wieku wszechobecne były zaś przede wszystkim lustra oprawione w ramę w kształcie promieniejącego słońca.

Wykorzystanie elementów sztukaterii ściennej i sufitowej, dodatkowo uszlachetni wnętrze. Pamiętajmy również o niebagatelnej roli jaką w tworzeniu charakteru wnętrza, odgrywają meble i dodatki, bo klasyczne formy to ideał kompozycji.

Podsumowując – styl Mid century modern jest tak różnorodny i pełen kontrastów, że mamy nieskończenie wiele możliwości aby stworzyć przepiękne, unikalne wnętrze, które będzie spełniać nie tylko nasze potrzeby estetyczne, ale także te praktyczne. Dodatkowo co chyba jednak najważniejsze, będzie to wnętrze ponadczasowe.

autor: Barlinek Institute of Design

Zdjęcia: Barlinek / Pinterest 

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ: