fbpx

JAK ZROBIĆ MAKRAMĘ?

Makrama na doniczkę to efektowny, pleciony kwietnik. Do jego stworzenia wystarczy tylko sznurek. Taka dekoracja świetnie wygląda w nowoczesnych wnętrzach. Czy wiesz, że możesz przygotować ją samodzielnie? Podpowiadamy, jak zrobić makramę na doniczkę.

JAK ZROBIĆ MAKRAMĘ? – WSKAZÓWKI TECHNICZNE

Makrama na doniczkę to ażurowy koszyczek, który można powiesić pod sufitem. Jego wykonanie rozpoczyna się od węzełków. Najprostszym sposobem na to, jak zrobić makramę, jest zastosowanie splotu o nazwie węzeł płaski (lub węzeł tkacki). Do jego przygotowania potrzebujesz dwóch sznurków długości około 4 m, które przewiesisz przez patyk. Pracę zacznij od węzła mocującego – złóż dwie linki na pół i w miejscu zgięcia przełóż przez kijek, a następnie przepleć je przez powstałe oczko. W ten sposób uzyskasz cztery sznurki. Podziel je na trzy części – jeden ułóż z lewej strony, dwa w środku oraz jeden z prawej strony. Teraz boczne linki skrzyżuj ze środkowymi, tak by powstały dwie pętelki – jedna musi przebiegać ponad dwoma sznurkami, a druga pod nimi. Następnie przewlecz przez nie końce przeciwległych sznurków i powoli zaciśnij całość. W ten sposób stworzysz najłatwiejszy splot.

MAKRAMA – WZORY I SPLOTY

Ile jest sposobów na zdobienie makramy? Splotów jest naprawdę wiele. Wśród najpopularniejszych wzorów warto wymienić warkocz, półsztyk, podwójny półsztyk, półsztyk naprzemienny, węzeł połówkowy, węzeł nad ręką, węzeł łańcuszkowy, węzeł szczytowy czy węzeł spiralny. Opanowanie poszczególnych splotów makramy wymaga nieco wprawy. Warto jednak wykazać się odrobiną cierpliwości, ponieważ najefektywniej wyglądają makramy w których zostanie połączonych kilka różnych wiązań.