Oświadczenie Zarządu Barlinek S.A.

Tuż po ataku dronowym na polską fabrykę Barlinka w Ukrainie, w mediach społecznościowych ruszyła fala komentarzy szerzących dezinformację na temat charakteru ataku i działalności firmy. W naszej ocenie jest to element wojny informacyjnej, która ma na celu odciągnięcie uwagi społecznej od faktu jakim jest zniszczenie kolejnej polskiej fabryki w trakcie tej wojny.

 

Znaczna liczba użytkowników nieumyślnie lub celowo powtarza całkowicie nieprawdziwe lub zmanipulowane informacje, które usprawiedliwiają zniszczenie obiektu cywilnego i podważają wiarygodność polskiej firmy i marki istniejącej od kilku dekad.

 

Poniżej kilka przykładowych wpisów.

 1 / Fabryka nie była obiektem cywilnym.

 „Zakład działał od 2007 roku. Przed Specjalną Operacją Wojskową produkowali parkiet. A potem już nie. O to efekt… Na co tu narzekać?” (rosyjskojęzyczne konto w serwisie X)

 „Niektórzy uważają, że tam także produkują naboje dla armii i sprawa wyszła na jaw.” (polskojęzyczne konto w serwisie Facebook)

 „Czy wiadomo co się tam produkuje??”  (polskojęzyczne konto na platformie X)

 2 / Atak był ukraińską prowokacją by wciągnąć Polskę w wojnę.

 „Nie róbmy sobie jej, że ktoś się nabierze na ruskie, a nie ukrackie drony.” (polskojęzyczne w serwisie X)

 „Czy przypadkiem nie powtarza się scenariusz z rakietą w Przewodowie jako ukraińska prowokacja? Czy Ukraina gra ryzykowną grę, próbując wciągnąć Polskę do wojny z Rosją?” (polskojęzyczne konto w serwisie X oraz YouTube)

3/ Fabrykę zaatakowano przypadkiem, obok była ukraińska jednostka wojskowa.

„(…) sprytnie ulokowała się w sąsiedztwie ukraińskiej jednostki wojskowej. Jednostka została zniszczona wraz z banderowskimi załogami. Barlinek ledwo odłamkiem dostał” (polskojęzyczne konto w serwisie X)

 4 / To nie jest Polska firma i nie płaci żadnych podatków w Polsce.

 „Barlinek firma zarejestrowana w Luksemburgu , tam płaci podatki, (…)”. (polskojęzyczne konto w serwisie X)

5 / Barlinek należy do ukraińskiego oligarchy.

„(…) to Ukrainiec i fabryka jest ukraińska”. 

„Firma Barlinek nie jest Polską firmą, została jedynie tutaj zarejestrowana ma ją ukraiński zyd z polskim obywatelstwem (…)”. (polskojęzyczne konto w serwisie X)

 

 

Barlinek to polska firma, największy na świecie producent drewnianych trójwarstwowych podłóg.

Nigdy nie prowadził i nie prowadzi żadnej działalności związanej z przemysłem obronnym.

Barlinek S.A. jest właścicielem grupy kapitałowej, w skład której wchodzą spółki produkcyjne w Polsce, na Ukrainie, w Rumunii i Chorwacji oraz spółki handlowe m.in., w Niemczech i USA. W samej Polsce firma zatrudnia ponad 2200 pracowników, a jej siedziba mieści się w Kielcach.

 

PODATKI I DZIAŁALNOŚĆ MIĘDZYNARODOWA

 

Barlinek S.A. jako polski rezydent podatkowy, rozlicza wszelkie należne podatki w Polsce – niezależnie od struktury akcjonariatu (jedynym akcjonariuszem jest Polak). Dochody spółki są opodatkowane wyłącznie w Polsce, w tym zyski z działalności międzynarodowej realizowanej przez spółki zależne (m.in. na Ukrainie, w Rumunii, Chorwacji, Niemczech i USA). Przykładem jest działalność na Ukrainie, która przyniosła ponad 100 mln EUR dochodów przekazanych do Polski w okresie ostatnich 10 lat.

 

Wbrew informacjom pojawiającym się w przestrzeni publicznej, Barlinek S.A. nie transferuje i nie transferował żadnych środków do Luksemburga w celu obniżenia podatków. Właścicielem Barlinka od 1999 roku jest Polak Michał Sołowow, będący również obywatelem Austrii, poprzez swoją austriacką firmę.

 

INWESTYCJE I WKŁAD W GOSPODARKĘ

 

Barlinek w Polsce płaci około 120 mln PLN rocznie podatków i danin publicznych. Na przestrzeni ostatnich 5-ciu lat Barlinek nie wypłacił swojemu akcjonariuszowi dywidendy, natomiast w tym czasie dokonał inwestycji w Polsce o wartości przekraczającej 1 mld PLN. W 2024 roku w Barlinku (woj. zachodniopomorskie) firma uruchomiła najnowocześniejszą fabrykę podłóg w Europie.

 

POZYCJA MIĘDZYNARODOWA

 

Barlinek odnosi liczne sukcesy na rynkach zagranicznych. Swoje produkty sprzedaje w ponad 70 krajach świata, inwestuje za granicą w Rumunii, Chorwacji oraz zbudował 18 lat temu fabrykę na Ukrainie. Dzięki dynamicznemu rozwojowi Barlinek jest dziś największym na świecie producentem drewnianych podłóg trójwarstwowych oraz jednym z czołowych polskich eksporterów.

 

SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ

 

Barlinek od lat realizuje szereg inicjatyw prospołecznych i ekologicznych:

  1. Program „1 za 1” – za każdą sprzedaną paczkę deski podłogowej firma finansuje zakup jednej sadzonki. Od 2000 roku, wspólnie z klientami, posadzono w Polsce ponad 18 mln drzew.
  2. Ochrona sokoła wędrownego – firma współfinansowała program Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, dzięki czemu w ostatnich latach udało się przywrócić polskim lasom kilkaset osobników tego gatunku zagrożonego wyginięciem.
  3. Wsparcie fundacji i inicjatyw społecznych – Barlinek od lat przekazuje nieodpłatnie swoje produkty wielu organizacjom, m.in. Fundacji Bullerbyn, Fundacji Serce Dzieciom, Centrum Psychoonkologii oraz szkołom specjalnym.
  4. W marcu 2022 roku przyjęliśmy 215 ukraińskich kobiet i dzieci, zapewniając im wsparcie oraz utrzymanie w ramach polskiej spółki Grupy Barlinek. Dzięki zaangażowaniu naszych klientów udało się również zrealizować ponad pięć transportów z pomocą humanitarną, której łączna wartość przekroczyła 2 miliony złotych.

 

Po ataku który miał miejsce 15 lipca 2025 opieką otoczyliśmy wszystkie poszkodowane osoby (tj. 15), z których niestety jedna zmarła. Wypłacamy wynagrodzenia pracownikom, mimo że nasza fabryka nie funkcjonuje, a zatrudnionych jest ponad 700 osób.

 

Zarząd Barlinek S.A.

Wojciech Michałowski – Prezes Zarządu

Paweł Wrona – Wiceprezes Zarządu

Bartłomiej Borowiec – Wiceprezes Zarządu

Mariusz Andreczko – Członek Zarządu

Szymon Puśledzki – Członek Zarządu

« Powróć do listy Artykułów

wyszukaj