Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania przeze mnie z produktów i usług świadczonych drogą elektroniczną w ramach strony internetowej Barlinka, w tym także informacji oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie przez Spółki Grupy Barlinek. Rozumiem, zamknij pasek.

Deska Barlinecka - Montaż w systemie pływającym

 
 
DESKA BARLINECKA - MONTAŻ METODĄ PŁYWAJĄCĄ

Drewniana deska warstwowa to produkt wykonany w 100% z drewna. Konstrukcja tej deski jest bardzo odporna na zmiany temperatury i wilgotności. Nie jedna lecz trzy warstwy drewna ulożone w konstrukcji krzyżowej nadają jej dużą stabilność wymiarową. Każda deska to produkt gotowy z wykończoną warstwą wierzchnią nadającą się do użytkowania bezpośrednio po ułożeniu. Każdy kto posiada odrobinę zapału do majsterkowania jest w stanie zamontować podłogę samodzielnie. Przed montażem drewnianych podłóg warstwowych powinny być zakończone wszystkie prace mokre na powierzchni ścian, sufitów, poddasz takie jak: gruntowanie, szpachlowanie, malowanie czy nakładanie tynków dekoracyjnych. Wilgotność podłoża cementowego nie powinna być większa niż 2%, anhydrytowego do 0,5%, drewnianego do 8%. Wilgotność względna powietrza w zakresie 45% do 60% a temperatura powietrza od 18 do 24 °C (64 °F do 75 °F). Wilgotność drewnianej deski warstwowej od 5% do 9%.


1


Do montażu naszej podłogi potrzebne będą narzędzia:

  1. młotek 1 kg
  2. łapa montażowa
  3. drewniany dobijak
  4. piła ręczna lub mechaniczna
  5. miara, ołówek
  6. nożyk do cięcia

2


Drewnianą podłogę warstwową można układać na każdym suchym i równym podłożu. Przed montażem podłoże należy odkurzyć a nierówności podłoża wyrównać szpachelką


3


Przed montażem podłogi należy sprawdzić nierówności podłoża. Nie powinny być większe niż 3mm na długosci 2m.


4


Pamiętajmy, żeby deska aklimatyzowała się w miejscu montażu w fabrycznym opakowaniu przez minimum 48 godzin przed jej położeniem. W tym czasie drewniana podłoga zaaklimatyzuje się do warunków w jakich będzie montowana i aklimatyzowana.


5


Po odkurzeniu wylewki musimy rozłożyć podkład, na którym położymy naszą podłogę np. naturalny korek w rolce. Pamiętajmy żeby zostawić odstęp pomiędzy korkiem a ścianą ok. 10mm. Pomiędzy sąsiednimi pasami maty korkowej zostawiamy 2-3mm szczelinę. Analogicznie postępujemy przy innych materiałach podkładowych np. płytach ze sprasowanych naturalnych włókien drzewnych.


6


O kierunku montażu desek podłogowych decydują wymiary pomieszczenia i kierunek padania promieni słonecznych. Jeżeli żadna ze ścian pomieszczenia nie przekracza 8m, zalecamy układanie podłogi wzdłuż kierunku padania promieni słonecznych, czyli prostopadle do najbardziej nasłonecznionego okna w pomieszczeniu. W przypadku wymiarów większych niż 8 m lub pomieszczeń długich i wąskich, np. korytarzy, deski układamy zawsze wzdłuż dłuższego boku.


7


Paczki z deskami rozcinamy nożykiem od spodu, żeby nie uszkodzić warstwy licowej deski.


8


Pamiętamy, że drewniana deska warstwowa to 100% drewna i każda ma niepowtarzalny wygląd. Przed montażem należy rozłożyć deski i zaplanować wzór podłogi. Po tej czynności możemy przystąpić do montażu.


9


W deskach pierwszego pasa podłogi obcinamy na pilarce wystające pióro. Pozwoli to na prawidłowe wykonanie dylatacji, czyli szczeliny przyściennej.


10


Kładziemy pierwszą deskę a dzięki klinom dylatacyjnym zostawiamy przy każdej ze ścian szczelinę o szerokości 10mm.


11


Kolejną deskę dokładamy do krótkiej krawędzi i opuszczamy. Ręką dociskamy deski na krótkich krawędziach i zamek się zamyka. Ostatnią deskę w pierwszym pasie podłogi docinamy tak, aby po jej zamontowaniu została szczelina dylatacyjna o szerokości 10mm. Tak przyciętą deskę, dokładamy zamkiem czołowym do deski poprzedniej.


12


Odciętą częścią deski rozpoczynamy montaż drugiego pasa podłogi. Wkładamy go w zamek pod katem ok. 20°-30°


13


Za pomocą dobijaka i młotka dobijamy deskę na krawędzi wzdłużnej.


14


Podobnie postępujemy przy montażu kolejnych pasów podłogi.


15


Montaż ostatniego pasa podłogi wykonujemy odmierzając szerokość deski z uwzględnieniem dylatacji od ściany 10mm.


16


Deskę dobijamy wykorzystując łapę montażową


17


Szczelinę dylatacyjną pomiędzy płytkami ceramicznymi a podłogą drewnianą oraz w ościeżnicy drzwiowej maskujemy specjalną listwą drewnianą. Montując podłogę w ościeżnicy drzwiowej obowiązkowo zostawiamy szczelinę dylatacyjną.


18


Po zamontowaniu listew przypodłogowych nasza podłoga jest gotowa do użytkowania.

Pokrewne tematy