Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania przeze mnie z produktów i usług świadczonych drogą elektroniczną w ramach strony internetowej Barlinka, w tym także informacji oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie przez Spółki Grupy Barlinek. Rozumiem, zamknij pasek.

Styl rustykalny. Wnętrza pachnące drewnem


Styl rustykalny nawiązuje do wystroju wnętrz zamożnych wiejskich chat i dworków. Pełno tu drewnianych elementów i wiekowych sprzętów. Charakter wnętrzu nadaje duża liczba dodatków – stare ceramiczne naczynia, wiklina, kolorowe puszki i klimatyczne przedmioty codziennego użytku sprzed lat. Istotą jednak całości nie jest przepych, lecz prostota, naturalność, prawdziwość.

 

styl rustykalny
 

W domu urządzonym w rustykalnym stylu dominuje postarzane, naturalne drewno. Belki zdobią sufit, a deski ściany. Bardzo ważne jest, aby z naturalnego materiału została wykonana podłoga. Olejowane lub lakierowane drewniane deski podłogowe mogą być utrzymane w ciemnej lub jasnej kolorystyce. Ważne, aby był na nich widoczny rysunek słojów. Deski swoją prawdziwością idealnie się wkomponują w całość wnętrza. W tym wnętrzu idealnie jest połączyć deski ze ścianą – kto powiedział że deska z podłogi nie możne stanowić elementu aranżacji ściany. Dzięki takiemu zabiegowi, unikniemy zbyt wielkiego chaosu kolorystycznego samego drewna. Alternatywą dla wyłożenia ścian drewnianymi deskami jest pomalowanie ich farbą, tak by wyglądały na bielone. Tynk nie musi być przy tym gładki.

 

rustykalny styl
 

Oprócz naturalnego drewna, aranżując wnętrza w stylu rustykalnym, można wykorzystać inne naturalne materiały. Dobrze sprawdzą się tu ceramika, kamień, kute żelazo i miedź. Najczęściej wykorzystywane kolory to biel oraz delikatne pastele w odcieniach zieleni i błękitu. Wnętrze zwykle jest dość ciemne.

 

urządzamy wnętrze w stylu rustykalnym
 

Meble w rustykalnym stylu wykonane są z naturalnych materiałów. Królują tu masywne sprzęty, zrobione z naturalnego lakierowanego lub bejcowanego drewna, zdobione ryflowaniami i rzeźbieniami. Dobrze, jeśli widoczny jest na nich rysunek słojów. Stoją tu proste ławy, stoły i skrzynie, a także ciężki kredens. Sprzętów nie trzeba wykorzystywać w zgodzie z ich pierwotnym przeznaczaniem – drewniana skrzynia może stać się choćby efektownym stolikiem kawowym albo siedziskiem. Dobrze, jeśli we wnętrzu znajdzie się także miejsce na piec kaflowy lub kominek.

 

urządzamy wnętrze w stylu rustykalnym
 

Wnętrza w stylu rustykalnym mogą sprawiać wrażenie nieco zagraconych. Ściany mogą zdobić kilimy z kwiatowym motywem. Ręcznie tkane chodniki i zwierzęce skóry zdobią także podłogi, a w oknach mogą wisieć lniane zasłonki. Pełno tu także różnych drobiazgów. Żelazko z duszą, lampa naftowa, a nawet trofea myśliwskie budują atmosferę tego wyjątkowego wnętrza.

 

urządzamy wnętrze w stylu rustykalnym
 

Choć wydaje się, że stworzenie efektownego wnętrza w rustykalnym stylu jest proste, w rzeczywistości wymaga ono wyczucia i dużego doświadczenia. Urządzając pomieszczenia trzeba wykazać się bardzo dużą konsekwencją. W katalogach wnętrzarskich można znaleźć efektowne aranżacje, w których styl rustykalny łączony jest z nowoczesnymi materiałami. Dzięki temu dom jest urządzony nie tylko pięknie, ale i funkcjonalnie.

 

​DESKA BARLINECKA W POMIESZCZENIACH W stylu RUSTYKALNYM: