fbpx

STYL LOFTOWY. PROSTOTA I MINIMALIZM.

Wnętrza w stylu loftowym w ostatnim czasie należą do najbardziej pożądanych aranżacji. Cechami rozpoznawczymi tej estetyki są prostota, minimalizm i nowoczesność. Choć w pozbawionym dekoracyjności nurcie funkcja wyraźnie przeważa nad formą, konsekwencja kształtów, barw, faktur sprawia, że pomieszczenia tracą swoją oczywistość. Ten styl idealnie nadaje się ona do stworzenia nietuzinkowego wystroju pomieszczeń, który stanie się manifestacją indywidualizmu swoich mieszkańców.

styl loftowy

Styl loftowy jest odmianą stylu nowoczesnego. Jego początki sięgają lat 60. XX w., kiedy to na amerykańskim Manhattanie wnętrza starej fabryki zostały zaadoptowane na potrzeby pracowni artystycznej i galerii. „Silver Factory”, w której tworzył Andy Warhol, także była loftem. Styl ten najpierw pokochali bogaci amerykanie, jednak w krótkim czasie znalazł swoich sympatyków także w Europie.

styl loftowy

Wnętrza w stylu loft są bardzo przestronne. Na dużej przestrzeni zwykle zlokalizowanych jest kilka pomieszczeń. Przy projektowaniu w tym konkretnym nurcie, należy pamiętać o dwóch ważnych elementach – podłogi i ściany – to jest baza. Ściany pomalowane są w jasnych, jednolitych kolorach. Oprócz farb może zdobić je surowa cegła lub beton, żywice. W ich obrębie powinny zostać wyeksponowane rury i kable. Podłoga w tych nowoczesnych wnętrzach można być pokryta posadzką żywiczną, jednak bardziej naturalnie wyglądają tu postarzane dechy. Trzeba szukać takich produktów, na których widać upływ czasu, ślad kornika, duże szczotkowanie. Co tu dużo mówić, takie produkty zazwyczaj robi się na zamówienie. Na rynku są produkty, które wyglądają jakby „przepracowały” już swoje, tam widać ślady, rysy…zatem jest to idealna podłoga. Nigdy nam się nie zepsuje, każdy dodatkowy ślad na drewnie, który w naturalny sposób powstanie, doda jej tylko nieoczywistości. Drewno na podłodze to brak roztoczy, które gromadzą się w dywanach, chodnikach. Jeśli chcemy czuć dodatkowe ciepło pod stopami, po prostu montuje je na ogrzewaniu podłogowym.

 

Zobacz także >> Kuchnia  w stylu loft << 

styl loft

Warto zaznaczyć, że loftowe wnętrza powinny być dobrze oświetlone. Dużych okien zwykle nie przesłaniają tu zasłony i rolety. Natomiast sztuczne oświetlenie zaprojektowane jest bardzo funkcjonalnie tak, aby światło padało wszędzie tam, gdzie najczęściej toczy się życie.

styl loftowy we wnętrzu

Jakie meble powinny znaleźć się w mieszkaniu loftowym? Styl ten wyróżnia oryginalność. Dlatego wiele elementów we wnętrzach to autorskie projekty ich mieszkańców lub architektów. Meble zwykle wykonane są z tanich materiałów budowlanych, wśród których przeważają beton, drewno, szkło i stal. Meble to także stare, fabryczne sprzęty, które zostały poddane renowacji.

loft styl

Dodatki w stylu loft to głównie nowoczesne obrazy i grafiki. Jest ich niewiele i stanowią jedynie akcent dopełniający aranżacji. Charakteru wnętrzu dodają także designerskie, industrialne lampy, które często wykonane są z metalu i szkła.