Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, zamknij pasek.

Salon w stylu francuskim. Mieszkaj luksusowo, żyj wygodnie


Salon w stylu francuskim to wnętrze charakteryzujące się delikatnym eklektyzmem. Aranżacja jest elegancka, luksusowa i przemyślana w każdym detalu – pełno tu rodzinnych pamiątek i błyszczących dodatków. Co ważne, pomieszczenie jest nie tylko piękne, ale i funkcjonalne. To przestrzeń stworzona do wypoczynku.

 

salon w stylu francuskim
 

Aranżacja salonu w stylu francuskim musi być daleka od minimalizmu. Mimo to mają panować tu harmonia i równowaga. Ściany pomieszczenia powinny być utrzymane w jasnej, pastelowej kolorystyce. Mogą być one pomalowane, wyłożone tapetą lub drewnianymi deskami – materiały mogą się przeplatać. Trzeba pamiętać jedynie o tym, aby na wszystkich ścianach w francuskim salonie dominowała ta sama barwa. Podłoga w pomieszczeniu zwykle wyłożona jest jasnymi drewnianymi deskami. W katalogach wnętrz można znaleźć także propozycje z barwioną na ciemno deską warstwową, na której tle pięknie prezentują się białe meble. Wszystkie tkaniny, materiały powinny być bardzo dobrej jakości. Należy zwrócić uwagę już przy samym remoncie na wszelkie instalacje – wszystko idealnie „schowane”, warto rozważyć ogrzewanie podłogowe pod deskami, dzięki temu będziemy mogli zrezygnować z kaloryferów, które nie zawsze pasują stylem do całości. Wnętrze powinno być przestronne, jasne i dobrze oświetlone. W oknach można powiesić długie zasłony.

 

urządzamy wnętrze w stylu francuskim
 

Meble w salonie w stylu francuskim zwykle utrzymane są w odcieniach bieli i beżów. Powinny zostać one ustawione zgodnie z zasadami symetrii, aby podkreślić panujący we wnętrzu ład. Większość z nich to tzw. „ludwiki”, czyli sprzęty nawiązujące wyglądem do przedmiotów z epoki Ludwika XVI. Ich cechami charakterystycznymi są lekkie bryły, rzeźbienia i dekoracje, a także tapicerowanie jasną, wzorzystą tkaniną. W centrum francuskiego salonu musi stanąć zestaw wypoczynkowy składający się z miękkiej sofy i dwóch wygodnych foteli. Tuż obok nich powinno znaleźć się miejsce na stolik kawowy. W pomieszczeniu nie może zabraknąć także dekoracyjnej witryny, sekretarzyka lub kredensu. Aranżację powinien dopełniać kryształowy żyrandol.

 

urządzamy wnętrze w stylu francuskim
 

Bardzo ważnym elementem salonu w stylu francuskim jest kominek. W nieco nowocześniejszych aranżacjach można zdecydować się na ten z biowkładem. Najlepiej, aby był on zbudowany z jasnego marmuru lub trawertynu. Dodatkowo mogą go zdobić rzeźbione, dekoracyjne ornamenty. Dobrze, aby nad kominkiem został powieszony obraz lub lustro.

W salonie w stylu francuskim nie może zabraknąć luksusowych dodatków. Podłogę, w części wypoczynkowej, powinien zdobić wzorzysty dywan. Znajdzie się tu również miejsce na bibeloty, rodzinne pamiątki oraz sztukę, nawiązującą do baroku i klasycyzmu. Dodatkowo warto ustawić tu kryształowe dodatki, które dodadzą aranżacji blasku.