Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania przeze mnie z produktów i usług świadczonych drogą elektroniczną w ramach strony internetowej Barlinka, w tym także informacji oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie przez Spółki Grupy Barlinek. Rozumiem, zamknij pasek.

Salon w stylu klasycznym. Ponadczasowy design, który się nie nudzi


Salon w stylu klasycznym to wnętrze z klasą. Dominują w nim jasne barwy i ekskluzywne, zdobione meble. Wszystkie sprzęty i dodatki mają ściśle określone miejsce, dzięki czemu panuje tu przytulna harmonia. Aranżację ocieplają kolorowe tkaniny obiciowe, zasłony i narzuty. Ten styl to przede wszystkim jakość i ponadczasowość.

salon w stylu klasycznym
 

Klasyczny salon to zwykle duże, przestronne wnętrze. Jego rozmiar optycznie powiększa jasny kolor ścian, pomalowanych na biało, beżowo lub szaro. Dodatkowo mogą zdobić je także pastelowe tapety z delikatnym, tradycyjnym wzorem. Podłoga w salonie ma być reprezentacyjna, bo taką funkcję spełnia ten pokój. Czyli przede wszystkim jakość, a jak jakość to od razu nasuwa się stwierdzenie, że tylko drewniana, żadnych laminatów które tylko wyglądają jak drewno. Deski podłogowe lakierowane mogą być tak w układzie parkietowym – czyli lamelowe jak i w wersji długich ponad dwu metrowych desek. Tutaj nic nie może być „prawie jak”. W wielu aranżacjach ozdobnym elementem staje się także sufit pokryty nawiązującymi do klasycyzmu sztukateriami. Żadnych podwieszanych sufitów. W salonie w stylu klasycznym powinien znaleźć się także kominek, który pozwoli zbudować ciepły i przytulny klimat.

 

salon w stylu klasycznym
 

Aranżacja salonu w klasycznym stylu, choć elegancka i ponadczasowa, nie jest pozbawiona charakteru. Dobrze jest jeszcze na etapie projektowania wybrać epokę, która stanie się motywem przewodnim wystroju. Może być to choćby architektura Starożytnej Grecji i Rzymu albo przepych baroku. Ważne, aby w klasycznym salonie wpływ konkretnej estetyki przejawiał się w doborze mebli tapet i dodatków. Należy przy tym wykazać się dużą konsekwencją, która pozwoli zachować we wnętrzu harmonię.

 

salon klasyczny
 

Meble będące wyposażeniem klasycznego salonu to antyki oraz sprzęty na nie stylizowane. Najlepiej jeśli będą one wykonane ze szlachetnych gatunków drewna – mahoniu, dębu czy orzecha. Obowiązkowymi elementami wyposażenia wnętrza jest wygodna sofa i fotele, a także stolik kawowy. Dobrze, jeśli znajdzie się tu miejsce na komodę i solidny stół z krzesłami. Dość ciemne barwy mebli muszą zostać zrównoważone przez nasycone kolory wykorzystanych w aranżacji materiałów. Obicia, zasłony i narzuty powinny być utrzymane w głębokich odcieniach niebieskiego, zieleni i turkusu.

klasyczny salon
 

Salon w stylu klasycznym może być otwarty na kuchnię. W takim przypadku w przestrzeni łączącej oba wnętrza warto urządzić jadalnię. Dobrze, aby klasyczne meble kuchenne stały się dodatkową ozdobą pomieszczenia. Zazwyczaj projektanci proponują, aby były utrzymane w jasnej kolorystyce bieli lub beżów. Można jednak spotkać także aranżacje, w którym zrobione są one z tego samego drewna, co sprzęty w klasycznym salonie.