Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania przeze mnie z produktów i usług świadczonych drogą elektroniczną w ramach strony internetowej Barlinka, w tym także informacji oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie przez Spółki Grupy Barlinek. Rozumiem, zamknij pasek.

Salon w stylu retro. Tu meble zyskują nowe życie.


Salon w stylu retro to wnętrze pozbawione monotonii. Aranżacja dopasowana jest pod względem kolorystycznym, a sprzęty we wnętrzu pochodzą z różnych epok – od ciężkiego, ciemnego baroku, poprzez PRL, aż po nowoczesne meble i dodatki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać jeden motyw przewodni wystroju. Może to być estetyka z czasów panowania Ludwika XVI lub pełne Rock and Rolla, amerykańskie, szalone lata 60.

 

Salon w Stylu Retro
 

Ściany w retro salonie zwykle pomalowane są na biało lub w odcieniach pasteli. Efektownie wygląda wyeksponowanie na jednej z nich czerwonej cegły albo zdobienia w postaci drewnianych listew, nawiązujących do stylu angielskiego. W części aranżacji ściany pokrywa także wzorzysta tapeta. Podłoga w salonie w stylu retro powinna być wykonana z ciepłych drewnianych paneli podłogowych lub glazury – mogą być to zarówno drobne płytki, nawiązujące do estetyki Wersalu, jak i nowoczesne wielkoformatowe kafle. Pomieszczenie powinno mieć duże okna. Mogą wisieć w nich falbaniaste zasłony w kwiatowe wzory albo delikatne rolety.

Salon w stylu retro może być połączony z kuchnią. W jego centrum powinna stanąć sofa i wygodne fotele. Znajdzie się tu miejsce zarówno na zdobione, masywne meble, jak i nowoczesne lekkie sprzęty. Należy przy tym zgrać je ze sobą kolorystycznie. Barwami dominującymi w stylu retro są zarówno pastele, jak i nasycone, ciemne kolory. Na podłodze, w strefie wypoczynkowej, warto położyć dywan. Należy także zadbać o funkcjonalne oświetlenie.

 

urządzamy wnętrze w stylu retro
 

Dodatki w salonie w stylu retro muszą nawiązywać do mód obowiązujących przed laty. Powinny znaleźć się tu przedmioty będące ikoną minionych czasów. Dobrze będą prezentowały się tu sztuka i ceramika. Przestrzeń warto ubogacić dawnymi sprzętami użytkowymi – może być to ebonitowy telefon albo szafa grająca. Salon retro to wnętrze funkcjonalne i uniwersalne. Estetyka łącząca w sobie wiele prądów z pewnością w najbliższym czasie nie wyjdzie z mody. Dlatego, choć urządzanie retro salonu z pewnością jest wyzwaniem, warto je podjąć. Tym bardziej że aranżerów ograniczają tu tylko dobry smak i wyobraźnia.