Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania przeze mnie z produktów i usług świadczonych drogą elektroniczną w ramach strony internetowej Barlinka, w tym także informacji oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie przez Spółki Grupy Barlinek. Rozumiem, zamknij pasek.

Salon w stylu prowansalskim. Szyk i harmonia


Jasne barwy, kwiatowe ornamenty, miękkie tkaniny. Salon w stylu prowansalskim to przestrzeń pełna harmonii, w której łatwo odzyskasz równowagę. Miękkie tapicerowane meble zachęcają do wypoczynku. Wnętrze jest nieco rustykalne i romantyczne, a zgromadzone w nim sprzęty nawiązują do klimatu sielskiej, francuskiej wsi.  

 

Salon w Stylu Prowansalskim
 

Najlepiej, aby salon w stylu prowansalskim był jak najbardziej przestronny. Jego ściany powinny być pomalowane jednolitym kolorem. Zazwyczaj jest nim biel lub delikatne pastele – beże i kremy. W niektórych aranżacjach czystą barwę ścian przełamuje delikatna tapeta z roślinnym wzorem lub subtelną kratą albo pasami. Podłoga w salonie w stylu prowansalskim wykonana jest z drewnianych paneli podłogowych w odcieniach bieli lub jasnym naturalnym kolorze. Ich przyjemna struktura i wyraźny rysunek słojów drewna, podkreślają przytulny charakter wnętrza.

 

urządzamy wnętrze w stylu prowansalskim
 

We wnętrzach rodem ze słonecznej Prowansji nic nie może być przypadkowe. Wszystkie sprzęty i dodatki są tutaj starannie dobrane, choć czasem mogą sprawiać wrażenie lekko niedopasowanych. Meble w salonie prowansalskim wykonane są z naturalnego drewna pomalowanego na biało, beżowo lub jasno szaro, kutych metali lub wikliny. Ich fronty często zdobią romantyczne roślinne motywy. Ten styl to popis również dla mebli po renowacji. Stare na nowo. W centralnej części salonu znajduje się zestaw tapicerowanych mebli wypoczynkowych, które mają być przede wszystkim piękne i wygodne. Nie może zabraknąć tu dużej sofy i foteli. 

 

urządzamy wnętrze w stylu prowansalskim
 

Bardzo ważnym elementem prowansalskiego salonu jest oświetlenie. Powinno być zaprojektowane tak, aby oprócz lampy sufitowej, w pomieszczeniu były rozlokowane boczne źródła światła, pozwalające na zbudowanie wyjątkowej atmosfery. Żyrandole, lampy podłogowe i stołowe wykonane są zwykle z metalu lub rzeźbionego drewna. Zdobią je lniane, jasne klosze.

W salonie w stylu prowansalskim bardzo istotną funkcję pełnią dodatki. Ważne, aby były one wykonane z naturalnych materiałów – wikliny, drewna, płótna lub kamienia. Meble i doniczki mogą być zdobione ręcznie malowanymi ornamentami, a blaty stolików i komód często zdobią haftowane serwety. W pomieszczeniu nie może zabraknąć także poduszek z pastelowymi poszewkami i barwnych kwiatowych motywów. Najlepiej, aby były one utrzymane w kolorach lawendy, różu, słonecznej żółci i delikatnej zieleni.