fbpx

EKOLOGIA

Firma Barlinek wspiera ekologię i angażuje się w działania wspomagające ratowanie środowiska naturalnego. Prowadząc odpowiedzialny biznes wiemy, jak ważne jest traktowanie otaczającego nas środowiska, dlatego staramy się aktywnie wpływać na rozwój ekosystemu w którym wszyscy żyjemy.

ZASADA „1 ZA 1” – LAS KLIENTÓW BARLINKA

JUŻ PONAD 18 MILIONÓW DRZEW ROŚNIE W LESIE KLIENTÓW BARLINKA!

„Zasada 1 za 1” to nasz autorski eko-program, w ramach którego za każdą sprzedaną paczkę Deski Barlineckiej współfinansujemy zakup 1 sadzonki. Od 2000 roku wspólnie z naszymi Klientami tylko w Polsce zasadziliśmy już 18 milionów drzew. Program realizowany jest również na Ukrainie i w Rumunii.

Inspiracją dla programu „Zasada 1 za 1” była idea rekompensowania przyrodzie cennego surowca, jakim jest drewno. Barlinek używa go do produkcji podłóg i listew oraz biopaliw: pelletu drzewnego i brykietu kominkowego.

REALIZACJA PROGRAMU

Pierwsze drzewko zasadzone zostało w lubuskim nadleśnictwie Bogdaniec w 2000 roku. Od tego czasu Las Klientów Barlinka systematycznie się powiększa. Tylko w samym 2016 roku w Polsce zasadzonych zostało prawie 1,5 mln drzew, a z każdym rokiem drzew przybywa.

Program „1 za 1” obejmuje w Polsce swoim zasięgiem nadleśnictwa w 4 województwach: lubuskim, zachodniopomorskim, pomorskim i wielkopolskim. Aktualnie nasadzenia dokonywane są na terenie Nadleśnictwa Sulęcin (woj. lubuskie).

Akcja realizowana jest w Polsce, Ukrainie (od 2007 roku) i Rumunii (od 2015 roku). W „Lesie Klientów Barlinka” rośnie już ponad 18 milionów drzew i każdym rokiem się powiększa.

Przeczytaj więcej o sadzeniu drzew przez pracowników Barlinka:

Pracownicy Barlinka zasadzili kolejne drzewa!

Pracownicy Barlinka znów chwycili za kostury i zasadzili kolejne drzewa!

Kolejne drzewa w „Lesie Klientów Barlinka” zasadzone!

Las Klientów Barlinka rozrasta się

OPIEKUJEMY SIĘ DĘBEM BARTKIEM

Barlinek opiekuje się również słynnym Dębem Bartkiem, przeznaczając środki finansowe na realizację niezbędnych prac renowacyjnych, ratujących ten najsłynniejszy polski pomnik przyrody.

Legendarny dąb zwany „Bartkiem” rośnie w Zagnańsku w woj. świętokrzyskim. Jest najbardziej znanym drzewem w Polsce. Już w latach międzywojennych werdyktem specjalnego sądu konkursowego, został uznany za najokazalszy i najcenniejszy zabytek polskiej przyrody. Według legendy drzewo liczy sobie ponad 1200 wiosen, choć naukowcy najczęściej oceniają jego wiek na ok. 700 – 1000 lat. Mimo tak długiego życia i wielu doświadczeń, dąb wciąż przyrasta i wydaje owoce – co roku w jego przepastnych konarach pojawia się spora ilość żołędzi.

HISTORIA „BARTKA“

Drzewo osnute jest wieloma legendami. Jedna z nich głosi, że pod „Bartkiem” odpoczywał sam Bolesław Krzywousty. Według innej, Jan III Sobieski, wracając z wyprawy wiedeńskiej, schował do dziupli butelkę wina, szablę i rusznicę turecką.
W 1906 r. drzewo uległo uszkodzeniu na skutek pożaru stojących w pobliżu zabudowań. W latach 20. obumarłe fragmenty wnętrza drzewa zabezpieczono betonowymi plombami. W 1963 r. zaplombowano część murszejących pni i usunięto chore konary zagrażające turystom odwiedzającym „Bartka”.
W 1991 r. uderzenie pioruna naruszyło jeden z konarów i spowodowało zapalenie się części pnia. Mimo wielu dramatycznych zdarzeń, których „Bartek” był bohaterem, sędziwy dąb pozostaje nadal żywym i zadziwiającym świadectwem potęgi natury. Od 1952 r. drzewo jako pomnik przyrody znajduje się pod ścisłą ochroną prawną.
Takiej samej ochronie podlega również znajdująca się w pobliżu piękna aleja, ciągnąca przez 200 metrów i złożona z ok. 50 wspaniałych drzew: 100-200 letnich klonów, lip, jesionów, grochodrzewów i modrzewi.

Według oficjalnych danych „Bartek” ma następujące wymiary:

  • średnica na wysokości 130 cm (pierśnica drzewa) – 314 cm,
  • obwód pierśnicowy – 985 cm,
  • obwód przy powierzchni ziemi – 1340 cm,
  • wysokość – 30 m,
  • średnica korony – ok. 40 m,
  • miąższość – ponad 70 m3.

Król polskich drzew wymaga konserwacji, pielęgnacji i ogólnej opieki. Pomoc Barlinka pomaga zachować ten historyczny dąb dla następnych pokoleń.

RATUJEMY SOKOŁY

Barlinek współfinansuje również, prowadzony przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, program przywracania populacji nadrzewnej sokoła wędrownego. Dzięki podjętym działaniom, w ciągu ostatnich lat udało się przywrócić polskim lasom kilkaset tych zagrożonych wyginięciem ptaków. Tylko w samym 2020 roku Stowarzyszenie poddało procesowi reintrodukcji, a tym samym dało wolność 108 młodym sokołom wędrownym, pochodzącym z hodowli w Polsce, Czechach, Słowacji i Niemczech.

W tym roku przybyło sześć nowych stanowisk lęgowych sokoła wędrownego, w tym min. w Barlinku na terenie Puszczy Barlineckiej, a także w Żmigrodzie, Chojnie, Cybince, Torzymiu i Wałczu.

DLACZEGO SOKOŁY POTRZEBUJĄ  NASZEJ POMOCY?

Proces niemal całkowitego wyginięcia sokoła wędrownego w Polsce i całej Europie rozpoczął się w latach 60-tych. Przyczyną zniszczenia populacji były stosowane wówczas na szeroką skalę środki ochrony roślin, które odkładały się w organizmach ptaków. Toksyny zaburzały gospodarkę wapniową sokołów, osłabiając skorupki składanych jaj, co w konsekwencji powodowało ich zgniatanie przez samice podczas wysiadywania. W obliczu katastrofalnego spadku populacji, podjęto intensywne prace nad hodowlą sokoła wędrownego, a następnie metodami jego reintrodukcji.

O PROGRAMIE

Przywrócenie naturze tego zagrożonego wyginięciem gatunku ptaka drapieżnego odbywa się w ramach programu reintrodukcji, czyli odbudowy gatunku. Opiekunowie ptaków dbają, aby młode wychowywały się w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. Następnym etapem jest zawieszenie specjalnych koszy z młodymi na drzewach w sercu Barlineckich Lasów. Ptaki przez kilkanaście dni siedzą w zamknięciu, po czym ich opiekunowie otwierają klatki. Młode sokoły początkowo niepewnie czują się na łonie przyrody – niektóre z nich siedzą w koszach jeszcze przez jakiś czas. Inne latają wokół miejsca, gdzie zostały wypuszczone, nie pozwalając sobie na dalsze wycieczki. Młode są dokarmiane  doglądane do momentu całkowitego usamodzielnienia, które zazwyczaj następuje po trzech tygodniach. Wszystkie ptaki poddaje się obrączkowaniu, w celu ich obserwacji w przyszłości.

Projekt jest realizowany we współpracy Barlinek S.A. z Nadleśnictwem Barlinek oraz Stowarzyszeniem na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. Więcej informacji nt. sokołów – www.peregrinus.pl – Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”.

Czytaj więcej o wspólnych działaniach Barlinka i Stowarzyszenia:

Barlinek ratuje sokoły. W tym roku wspólnie ze Stowarzyszeniem wypuściliśmy ponad 100 ptaków

 

TRIGENERACJA – CZYLI INWESTYCJA W EKOLOGIĘ BARLINKA

Firma Barlinek w październiku 2018 roku uruchomiła blok Trigeneracji w fabryce w Barlinku. W skład bloku wchodzi kocioł biomasowy opalany zrębką (odpad z produkcji Deski Barlineckiej), o mocy 25 MWt, turbina parowa przeciwprężna sprzężona z generatorem o mocy 5,5 MW.

Energia cieplna jest w całości produkowana na potrzeby zakładu, a produkcja energii elektrycznej pozwala nam pokryć ok. 60% zapotrzebowania zakładu na prąd. Uruchomienie Trigeneracji w fabryce Barlinka spowodowało ograniczenie emisji gazów cieplarnianych wyrażonej w Mg (tonach) CO2e (ekwiwalentu dwutlenku węgla) o ponad 70%.

Obecnie z własnej produkcji pokrywamy średnio ok. 60% zapotrzebowania fabryki w Barlinku na energię elektryczną i 100% na energię cieplną potrzebną do procesów produkcyjnych.

Czytaj więcej o trigeneracji:

Inwestycje w ekologię Barlinka

WSPIERAMY PODOPIECZNYCH FUNDACJI „FABRYKI MARZEŃ”

Fundacja Fabryki Marzeń pomaga w remontach osobom w trudnej sytuacji materialnej, którzy stracili swój dorobek życia w wyniku zdarzeń losowych. Pomaga remontując i kompleksowo urządzając domy. Cieszymy się, że możemy pomagać wspólnie z Fundacją przekazując Deskę Barlinecką.

Zobacz więcej >>>

POMAGAMY DZIECIOM

Ekologia nie jest jedynym obszarem, w którym Barlinek angażuje się społecznie. Od lat otaczamy troską osoby potrzebujące, szczególnie dzieci, udzielając im pomocy finansowej oraz rzeczowej.
Pomoc ta sprowadza się również do bezpłatnego przekazywania naszych podłóg ośrodkom i instytucjom pożytku publicznego.

Wsparliśmy naszymi produktami m.in. Fundację Bullerbyn, Zespół Szkół Specjalnych nr 31 w Bydgoszczy, Fundację Serce Dzieciom oraz Centrum Psychoonkologii.